Ve Vlašimi adoptovali dvě netopýří mimina

Již skoro týden ošetřovatelé Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim pečují o dvě osiřelé netopýří holky. Obě jsou velké jako pětikoruna, pijí po dvou hodinách a vyžadují extrémně jemné zacházení. 

První netopýří mládě do vlašimské zvířecí záchranné stanice dovezli ze Zdebuzevsi jeho nálezci 13. června. Našli jej pod stromem přisáté na jeho mrtvé matce. Podle vzhledu se jedná zřejmě o netopýra dlouhouchého. Druhé mládě ošetřovatelé stanice přijali krátce na to z Pavlovic. Tento netopýr byl také nalezen na zemi pod stromem. Je to zřejmě mládě netopýra rezavého.
 
„Obě mláďata jsou velmi malá a křehká. Péče o ně je náročná. Krmíme je v pravidelných intervalech ve dne i v noci a musí se zahřívat na speciálních výhřevných dečkách,“ uvádí jeden z jejich náhradních rodičů Petr Švingr.
 
Netopýři jsou velmi zajímavá zvířata. V průběhu roku střídají různé úkryty v závislosti na ročním období a fázi rozmnožovacího cyklu. Můžete se tak s nimi setkat v jeskyních, štolách, na půdách nejrůznějších staveb, ve škvírách na panelových domech anebo například v dutinách stromů. Jedná se o poměrně dlouhověká zvířata. Mláďata rodí na začátku léta a vzhledem k velikosti rodičů jsou hodně velká. Samice tak rodí většinou jen jedno. To je na matce závislé 4 až 6 týdnů. 
 
„Mládě netopýra dlouhouchého má ještě zavřené oči a je zcela holé. Druhé je starší. Již vidí a postupně mu narůstá srst. Je však jasně patrné, že jde ještě o mimino. Občas k nám lidé vozí dospělé netopýry, které navíc v domnění, že jde o mláďata, nakrmili mlékem. To je přitom může i zabít,“ pokračuje Petr Švingr a dodává, že náš největší netopýr dorůstá maximální délky okolo osmi centimetrů. Dospělý netopýr nejmenší může měřit méně jak čtyři centimetry!
 
S odchovem osiřelých netopýrů u nás doposud nejsou velké zkušenosti. Většinou se podařilo odchovat až odrostlejší mláďata, která již nebyla závislá pouze na mléce. Proto i mrňouskové z Vlašimi nemají ještě vyhráno. Navíc je velmi diskutabilní, zda budou moci být vypuštěni zpět do volné přírody.
 
„Mláďata netopýrů, stejně tak jako řada dalších savců, se mnohému učí od svých rodičů. Ty jim ale bohužel nemůžeme plně nahradit. Nedovedeme jim ukázat osvědčené úkryty, nejlepší loviště a řadu dalších věcí potřebných k jejich přežití. Nejspíš tak oba netopýrci v lidské péči již zůstanou,“ dodává Švingr, mladý ošetřovatel z vlašimské záchranné stanice.
 
Třeba se tak s těmito netopýřími slečnami jednou setkáte při nějaké vzdělávací akci jako je například Netopýří noc. Ta se za nedlouho bude konat i ve Vlašimi. Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim ji ve spolupráci se ZO ČSOP Nyctalus pořádá 14.srpna. Lidé se na ní dozví spoustu zajímavostí o životě netopýrů, o potřebnosti jejich ochrany a především se zbaví strachu z těchto okřídlených savců. Odborní přednášející totiž dokáží lehce pomocí živých ochočených netopýrů každému posluchači vyvrátit nesmyslné strašidelné mýty. Držme tedy netopýřím holkám z Vlašimi palce.