Otevřená zlomenina křídla - káně lesní

S velkým potěšením mohu oznámit, že káně lesní, které k nám bylo dovezeno se starou otevřenou zlomeninou a muselo podstoupit náročnou operaci, se úspěšně zotavuje. 

Všechno začalo o jedné z našich víkendových služeb, kdy kolega Petr Švingr obdržel telefonát o zraněné káni, jež nešťastně posedává na kraji pole u Xaverova. Lidé, kteří ji našli, zcela správně zavolali na náš pohotovostní telefon a dle instrukcí káni odchytili a dopravili až k nám do stanice. Po veterinární prohlídce se u tohoto jedince potvrdila stará otevřená zlomenina pažní kosti u levého křídla. „Zranění bylo tak vážné, že káně měla dvě možnosti. Rozhodovali jsme se mezi amputací a osteosyntézou – operací, která by mohla křídlo zachránit“, říká MVDr. Martina Vondráčková, která káni operovala. Jelikož je naším prvotním cílem zraněná zvířata vracet zpět do volné přírody kam patří, rozhodli jsme se pro náročnější variantu, která by mola vést k znovu nabytí plnohodnotného života zvířete. Při chirurgickém zákroku musela být odstraněná odumřelá část kosti a tím vznikla zhruba centimetrová mezera mezi zlomenými konci pažní kosti. K srůstu kosti a navrácení funkčnosti křídla bylo potřeba provést fixaci končetiny pomocí kostního drátu, který spojuje zlomené konce. Při hojení zlomeniny se kolem poškozené kosti začne vytvářet vazivová tkáň, která se později přemění na kostní svalek a tak spojí zlomené konce dohromady. 
 
Po upevnění hřebu a zašití rány nás čekala noc plná napětí, zda se káně z narkózy vzpamatuje. Rozhodně se nadá říci, že by první dny po operaci probíhali dle našich představ. Když se káně po operaci probudila, byla apatická, takřka bez chuti do života. Tento stav trval po dobu dvou dnů, kdy byly káni podávány infuze a látky tlumící bolest. Třetí den po operaci, při ranní kontrole zvířat, nás čekalo více jak milé překvapení. Káně seděla na větvi, svým zobákem si opečovávala pírka a v očích měla jiskřičku života. Po dobu dalších čtyř dnů jsme ji museli ručně krmit, jelikož nejevila sebemenší zájem o potravu. Když jsme jí šestý  pooperační den dali do karanténní klece kus masa, zaujatě se na kus kuřete zadívala. Jakmile jsme popošli tak, aby nás neviděla, hned se do masa pustila. Večer v kleci zbyly jen obrané kosti. 
 
Desátý den po operaci skončila antibiotická terapie a naše svěřenkyně byla přemístěna do venkovní voliéry, která pro ni má příjemnější podmínky na zotavování. Už uběhl skoro měsíc od operace a káně po většinu dne sedí se zafixovaným křídlem na větvi a vyhlíží ostatní dravce nad rozlehlou loukou. I když ještě zdaleka nemá vyhráno, svým apetitem a znovu nabytou chutí do života nám dokazuje, jak se takovéto zákroky vyplácí. Za týden by měl proběhnout kontrolní rentgen, kde bude přesně vidět, do jaké míry se zlomenina úspěšně hojí.