Odchycený rys zatím zůstává v záchranné stanici

Zatoulaný rys ostrovid, jehož minulý týden odchytávali ochránci přírody ve Strančicích u Prahy, zatím zůstává ve vlašimské záchranné stanici. Případný majitel se dosud nepřihlásil. Zvíře se chystají zkoumat odborníci z Karlovy univerzity a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, řekla dnes ČTK Michala Musilová z vlašimské záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody.

Vyčerpaný rys se ve středu dostal do areálu rozvodny elektřiny. Ochránci přírody ho uspali a odvezli na stanici. Podle Musilové vyrostl zřejmě v zajetí, protože se lidí příliš nebojí. Zvíře žijící ve volné přírodě by se podle ní do areálu vůbec nedostalo. Šelma neměla na těle žádný čip, a tak podle Musilové nejspíš pochází z černého chovu. Tento předpoklad ale ještě musejí potvrdit experti. "Budeme řešit, zda zvíře přece jen nebude moci být vypuštěno. Spíše odhadujeme, že je z chovu, nicméně necháme to opravdu na odbornících," uvedla Musilová.

Jednou z možností je i to, že zvíře zůstane ve vlašimské stanici natrvalo. V takovém případě by ale bylo nutné najít nové umístění pro staršího rysa, kterého už ochránci delší dobu chovají v expoziční části. "Jsou to oba samci, nepředpokládám, že bychom je mohli dávat k sobě. A chovat rysa jen tak, to z finančních důvodů nejde," podotkla Musilová.

Starší rys pochází z ostravské zoo, od které ho koupil soukromý majitel. Nakonec ale zjistil, že k chovu nemá dostatečné prostory, a šelma skončila ve Vlašimi. Mladšímu zvířeti odchycenému ve Strančicích jsou podle zubů tři až čtyři roky.

Ochránci přírody se ve vlašimské stanici starají o 40 trvale handicapovaných živočichů, které mají ve stálé péči, a dalších 30 uzdravují. "Máme tu hlavně ježčí mláďata, která neměla dostatečnou hmotnost na přezimování. Čekáme na jaro, abychom je mohli vypustit," poznamenala Musilová. Dalšími obyvateli stanice jsou poraněná káňata, zajíci nebo třeba dlask.

zdroj: ČTK