Na co dávat pozor při sekání luk a zahrad?

Silné deště pominuly, ale mláďatům volně žijících živočichů a nejen jim hrozí další nebezpečí. Měsíc červen patří sekání luk, sušení sena a majitelé zahrad pilně udržují nízké trávníky. Sekačky a křovinořezy přitom bohužel každoročně zraní spoustu zvířat. 

„V Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi jsme nedávno ošetřovali dvě srnčata poraněná mechanizací při seči. Měla však natolik vážná zranění, že jim již nebylo pomoci. A tak tomu bohužel bývá u většiny takto poraněných zvířat,“ uvádí ošetřovatel z vlašimské záchranné stanice, Petr Vach.
 
Velké sekačky jsou nebezpečné především pro mláďata, která nedokáží utéct a snaží se před nimi skrýt přikrčením k zemi. Na tento instinkt doplácí především srnčata a mláďata zajíců. Sekačky však ničí také hnízda polních ptáků, křepelek, koroptví a bažantů. Ve vysoké trávě mohou dále hnízdit například i motáci.
 
„Prevence není jednoduchá. Sekání pozemků od středu k okrajům anebo od jednoho konce ke druhému je účinné jen vůči zranění dospělých zvířat, která stihnout uprchnout. Ta lze zaplašovat také pomocí různých plašičů umístěných na pozemek krátce před sečí, aby si na ně zvířata nestihla navyknout. Mláďata a hnízda však lze ochránit jen při jejich vyhledání. Někdy s ním pomáhají myslivecká sdružení, anebo ornitologové, kteří dle sledování dospělých ptáků dokáží odhadnout polohu hnízda. To však nelze jen tak přenést a část travin kolem něj by měla do doby vyvedení mláďat zůstat neposečená,“ pokračuje Vach.
 
„Kromě savců a ptáků jsou sekačky nebezpečné také obojživelníkům a užovkám. Zejména v okolí rybníků a podmáčených ploch. Na zahradách můžete snadno na osluněných místech zranit i ještěrky, slepýše, anebo křovinořezem poranit ježka. Zraněním těchto živočichů lze předejít jen opatrností a jejich vyplašením před sečí. Na velkých plochách může pomoci vyšší nastavení výšky sečení,“ doplňuje vedoucí záchranné stanice, Michala Musilová.
 
Myslete prosím při seči a údržbě svých zahrad i na volně žijící živočichy a pokuste se je nezranit. Pokud naleznete již poraněné zvíře, pak zavolejte do příslušné Záchranné stanice pro živočichy na číslo, kde Vám poradí jak se zachovat a o poraněné zvíře se postarají.
 
Bc. Michala Musilová
Záchranná stanice pro živočichy ČSOP Vlašim