Mládě výra leželo v hromadě krmení, přesto mu hrozila smrt hlady

V Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi nedávno řešili kuriózní případ. Pečují zde o dvoutýdenní mládě výra velkého, které bylo nalezeno v hnízdě plném potravy a přesto by paradoxně bez pomoci lidí uhynulo hlady. Přišlo o matku a výří samec jej nedokáže nakrmit. 

Výr velký je naší největší sovou. K hnízdění s oblibou vyhledává především skály anebo jim podobná stanoviště, jako jsou například staré kamenolomy anebo různé zříceniny. Hnízdo si nestaví. Tvoří jej nepatrná prohlubeň v zemi stroze vystlaná několika pírky. Je tak snadno přehlédnutelné.
 
„Minulý týden horolezci na skále nedaleko Poříčí nad Sázavou objevili výří hnízdo. Bylo jim divné, že se na něm kupí velké množství ulovených zvířat, a tak zavolali k nám do záchranné stanice. Hned následující den jsem pro mládě přijel,“ popisuje ošetřovatel vlašimské záchranné stanice pro živočichy Petr Švingr. 
 
Sundat mládě z hnízda nebylo jednoduché. Odchytit jej pomohli horolezci, kteří na skále ten den náhodně lezli. Mládě nebylo zraněné. Hladovělo kvůli ztrátě své matky. U řady dravců a sov je totiž známo, že potravu mláďatům loví oba rodiče, ale pouze matka je schopna ji instinktivně porcovat a mládě do doby než se to samo naučí po malých kouskách krmit.
 
„Matka tohoto mláděte byla zřejmě zraněná anebo uhynula. Samec se o něj dál vzorně staral a lovil mu potravu. Samec však nemá vrozený pud ptáčata krmit a tak se potrava na hnízdě začala kupit, kazit a pomalu rozkládat,“ pokračuje mladý ochranář.
 
Malý výr, připomínající nyní spíše kuličku bílého chmýří než mohutnou hnědočernou silnou sovu, tak putoval ke svým náhradním lidským rodičům do Vlašimi, kde zůstane až do doby, než vyroste, začne létat a naučí se sám aktivně lovit.
 
„Dospělí výři se k nám do záchranné stanice dostávají nejčastěji kvůli poranění dopravou a z důvodu popálení proudem elektrického vedení.  Mláďata pak nejvíce ohrožuje rušení lidmi. Neukáznění horolezci a turisté mohou častým pohybem v okolí hnízda zapříčinit to, že jej výří pár opustí,“ dodává Švingr. Paradoxem tak není pouze to, že mládě hladovělo na hromadě potravy, ale také fakt, že jej tentokrát horolezci naopak pomohli zachránit.
 
Výři velcí jsou u nás řazeni mezi ohrožené druhy. Jejich vajíčka, mláďata, ale také samotné hnízdo jsou chráněna stejně tak jako dospělí ptáci. Doufejme tedy, že se odchov tohoto mláděte podaří a bude se moci vrátit tam kam patří, do volné přírody.