Lokomotiva Bardotka dnes naposledy vyjela v čele osobního vlaku

Motorová lokomotiva řady 749, přezdívaná Bardotka nebo Zamračená, dnes naposledy vyjela v čele pravidelného osobního vlaku Českých drah. Od neděle 15. prosince už tyto lokomotivy nebudou do provozu nasazovány a nahradí se další legendární motorovou lokomotivou s přezdívkou Brejlovec. Z Čerčan na Benešovsku na hlavní nádraží v Praze dnes vyjela Bardotka naposledy v 16:48, řekla ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Lokomotiva dostala přezdívku podle tvarování čela lokomotivy, které hlavně u prvních strojů se zaoblenými křivkami pod oknem připomínalo poprsí. Strojvedoucí si tyto křivky spojili se slavnou herečkou 60. let Brigitte Bardotovou. "Také přezdívka Zamračená souvisí s čelní partií lokomotivy, kdy někteří železničáři měli pocit, že se lokomotiva mračí," uvedla Pistoriusová. 
    
Lokomotivy dosud jezdily o víkendech v takzvaném Posázavském pacifiku, což je trasa Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany. V letním období to potom bylo ještě v úseku Čerčany - Světlá nad Sázavou. Během roku se objevovaly i na víkendových rychlících Praha - Tanvald, kde už byly nahrazeny lokomotivami "Brejlovec". 
    
Lokomotivní řada 749, tedy Bardotka, má podle Českých drah mnoho fanoušků také v zahraničí, především ve Velké Británii. "Ti neváhají cestovat k nám, aby dokumentovali provoz těchto lokomotiv, fotografovali a filmovali je, a především pořizovali zvukový záznam jejich jízdy a motoru, který jim připomíná již dříve vyřazené britské motorové lokomotivy," dodala Pistoriusová. 
    
České dráhy mají několik těchto lokomotiv a po 15. prosinci se mohou objevit v provozu jako záloha například za porouchaný stroj nebo jako posila. "Bardotku" využívá v nákladní dopravě ještě společnost ČD Cargo, několik lokomotiv slouží v nákladní dopravě také u privátních dopravců. 
    
České dráhy mají asi 20 těchto lokomotiv, většina je ale úředně zrušena a připravena k sešrotování. Současné stroje byly vyrobeny v letech 1966 až 1971 a v rámci modernizace a obnovy vozidel jsou nahrazovány mladšími stroji. 
 
zdroj: ČTK