5 rad, jak jíst na cestách zdravě

Odjíždíte na dovolenou nebo třeba i na delší služební cestu? Řízky, karbanátky ani bagety nejsou tou nejideálnější stravou. I na cestách se ale dá jíst zdravě!

„Změna místa, denního režimu, ale především jiné podmínky při stravování na nás mohou zanechat neblahé následky v podobě několik kilogramů navíc,“ říká odborník na výživu Filip Degl ze společnosti Ketofit.cz. To nejhorší nás čeká hned na začátku. Když se na cestu vydáváme autem, většinou nechceme zastavovat a ztrácet čas hledáním restaurací, a tak hřešíme na benzínkách kupujíc si bagety doplněné tučnými dresinky obložené množstvím nezdravých surovin…
 
1. Nachystejte si zdravé svačiny
„Rozhodně uděláte lépe, když se na cestu vybavíte přiměřeným množstvím svačin. Ty mohou být mimochodem velmi zdravé a chutné. Nezbytností, kterou oceníte, je přenosná chladnička. Do té si můžete dát například svačinu v podobě dvou plátků celozrnného žitného chleba, mezi které namažete brokolicovou pomazánku, na ni dáte plátek tofu, kousky papriky, rukoly či rajčete a posypete konopným semínkem,“ doporučuje Filip Degl s tím, že další recepty na zdravé svačinky a pomazánky najdete na Ketofit.cz
 
2. Zažeňte žízeň zeleninou a ovocem
Zůstaneme ještě u ovoce a zeleniny. Přenosná chladnička vám opět zaručí, že budou čerstvé, můžete je konzumovat kdykoliv a v jakémkoliv množství. Vybavte se proto dostatečným množstvím okurek, mrkve, ředkviček…, ty můžete jen nakrájet na plánky a dát do alobalu, kousky melounu nebo rajčata je lepší dát do krabičky. 
 
3. Pijte pomalu a ráno si dejte vodu s citronem
Ovoce a zelenina zaženou žízeň, ale lepší je, když ji vůbec nedostanete. Vynechejte slazené limonády i kávu, která dehydratuje, a hlídejte si, že vypijete přes dva litry neperlivé vody v průběhu dne, vypít litr vody najednou organismus naopak zatíží. „Po ránu doporučuji sklenici vody s několika kapkami citronu, pomohou strávit jídlo z předchozího dne,“ říká Degl.
 
4. Maso ano, ale do čtyř hodin a s mírou
Pokud smaženému řízku neodoláte, vězte, že byste ho měli sníst do čtyř hodin od jeho přípravy. S masem to ale nepřeháněje, protože se příliš dlouho tráví a můžete se po něm dlouho cítit unavení. Na druhou stranu obsahuje nezbytné bílkoviny, bez kterých se naše tělo neobejde, a navíc začneme ztrácet svalovou hmotu. Najdete je v libovém mase a rybách, ale také v mléčných výrobcích, vejcích a luštěninách. Pokud si na cestách nechcete hlídat složení stravy v restauracích, ideální jsou například jídla nové ketofitové diety, kdy si ze sáčku do shakeru připravíte osvěžující proteinový koktejl s některou z 27 příchutí a na pokoji si za pár vteřin připravíte omelety, polévky a kaše KetoFit a vybírat můžete rovněž z velkého počtu příchutí. Každé jídlo je plnohodnotnou náhradou hlavního chodu a obsahuje potřebné vitamíny, minerály a vlákninu. Jejich výhodou je i skladnost, kdy přepravky plné jídla nahradí krabička.
 
5. Pozor na přemíru alkoholu a noční hodování
Spotřeba alkoholu na dovolené je zpravidla větší než doma.  Nejenže napomáhá ukládání tuků v těle a zatěžuje játra, ale navíc zvyšuje chuť k jídlu. Víno nahraďte vinnými střiky, pivo pijte nealkoholické, tvrdý alkohol a likéry vynechejte. Po 21. hodině naše tělo pracuje pomaleji a i malé porce jídla mu dají zabrat. Když už máte večer na něco chuť, dejte si zeleninový salát.