Zubař byl zproštěn obžaloby za zneužití dětí

Okresní soud v Benešově dnes zprostil viny bývalého primáře zubního oddělení benešovské nemocnice, který čelil obžalobě kvůli pohlavnímu zneužití tří dětí. Podle žaloby osahával jedenáctiletou pacientku a dvě sedmiletá dvojčata, dívku a chlapce. Podle soudu se skutky skutečně staly, ale lékař nebyl v době činu pro nepříčetnost trestně odpovědný. Muž se musí podrobit ochranné ambulantní léčbě.

Události, kvůli nimž lékař stanul před soudem, se staly předloni 24. února. Stomatolog prý nejdříve odvedl do lékařského pokoje jedenáctiletou dívku, přiměl ji k tomu, aby se svlékla, a prohmatával ji na tříslech, z boku na prsou a v podpaží a také jí údajně lehce vsunul prst do vaginy a konečníku. Dívka se domnívala, že jde o součást vyšetření. Odpoledne pak lékař údajně v pokoji vyšetřoval sedmileté sourozence. Dívce prý prohmatával břicho, podpaží a třísla, chlapci podle jeho matky možná sahal i na přirození.

Lékař obvinění odmítá. V minulosti vypověděl, že první pacientka byla vyplašená a nemluvila. Chtěl ji prý rozptýlit, aby se dozvěděl, kde a co ji bolí, proto ji údajně vzal stranou. V druhém případě prý dětem, které běhaly po chodbě, ukázal nové pracoviště pohotovosti.

Soudce v odvodnění rozsudku uvedl, že skutek se stal a výpovědi poškozených jsou věrohodné, ale chování lékaře zřejmě ovlivnil jeho nepříznivý zdravotní stav, protože trpěl počínající atrofií mozku. Soud proto nemohl se stoprocentní pravděpodobností rozhodnout o vině.

Podle jednoho ze znalců lékař trpí sexuální deviací. Vyšetření u něj údajně prokázalo patologickou sexuální agresivitu se zaměřením na mladší objekty. Posudek objednaný obhajobou ale dospěl k odlišným závěrům. Poukázal na lékařovo údajně zmatené, automatické chování bez motivace se uspokojovat, dále na prodělané vážné operace v oblasti pánve a prokázané poškození mozku. Lékařovo jednání bylo prý nelogické, stereotypní a osahávání pacientů připomínalo jednání nezralého jedince. Skutečnost, že lékař si na své chování z inkriminovaného dne údajně nepamatuje a trvalo jen několik hodin, svědčí podle znalce spíše o stavu přechodné změny vědomí diagnostikované jako tranzitorní globální amnézie.

zdroj: ČTK