Zrušení oblastních sdružení může vyvolat pohyb členů v ODS

1. 03 2013 | Zrušení oblastních sdružení ODS v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ, o němž ve čtvrtek rozhodla výkonná rada občanských demokratů, může vyvolat pohyb členů ve straně. Někteří "otrávení" straníci se zřejmě budou hlásit k úplně jiným sdružením než dosud. Podle místopředsedy středočeské ODS a bývalého senátora Karla Šebka to není dobře, protože se tím ještě více poruší princip místní příslušnosti. Mladoboleslavský primátor a další místopředseda regionální ODS Raduan Nwelati ale soudí, že si každé sdružení dobře prověří, koho přijímá, protože by se vystavovalo riziku, že bude také zrušeno. 

"Myslím si, že ostatní sdružení budou velmi silně zvažovat, koho přijímají a jestli to náhodou není někdo, kdo chce ovládat ODS silově tím, že si přivede větší počet členů," řekl dnes ČTK Nwelati.

Výkonná rada ODS zrušila oblastní sdružení kvůli netransparentnímu náboru nových členů. Jenom na Praze-západ tak zanikly více než tři desítky místních sdružení. Členové se musejí přihlásit ke sdružením v jiných oblastech, nebo založit nová místní sdružení a požádat výkonnou radu o novou licenci. 
    
Místní sdružení mohou založit nejméně tři lidé. Výkonná rada bude podle Nwelatiho při udílení licence zohledňovat, nakolik byli tito členové v minulosti úspěšní. Zároveň by podle něj mělo jít o lidi, kteří v daném místě skutečně bydlí. "Aby to nebylo jako dosud, kdy jsou místní sdružení, které mají 20 členů, z toho je jeden místní a 19 odjinud," podotkl. 
    
Podle Šebka bude rozhodující, kolik lidí do konce března zaplatí členské příspěvky na letošní rok. Těm, kdo tak neučiní, členství zanikne. Kromě založení místních sdružení musí být ustaveno i nové oblastní sdružení a stanoven klíč pro výběr delegátů, kteří zvolí jeho nové vedení. 
    
Podle Šebka se situace v Praze-západ zbytečně vyhrotila a dalo se jí předejít standardními prostředky. "Je to určité selhání oblastní reprezentace, byli svým způsobem potrestáni za to, že to nedokázali vyřešit vlastními silami ani prostřednictvím mechanismů, které ODS má ve smírčích výborech," míní. Před pěti lety prý byl svědkem podobné situace ve Voticích na Benešovsku, kde místní sdružení naopak odmítalo přijímat nové členy, aby mu nevznikala konkurence. Tehdy se spor podařilo zvládnout i bez zásahu výkonné rady. "Pokaždé, když se začne míchat politika s osobními zájmy, tak je to nepříjemné," poznamenal Šebek. 
    
Vedení ODS v Praze-západ nařčení z náboru černých duší odmítlo. Jeho šéf Petr Makovský dopředu avizoval, že se bude proti zrušení oblastního sdružení bránit všemi prostředky včetně soudní žaloby. Jde podle něj o krok zavánějící vnitrostranickým pučem. Podle Nwelatiho se už situace nemůže zvrátit, protože toto rozhodnutí bylo v kompetenci výkonné rady. Také Šebek míní, že případná žaloba nemá šanci na úspěch. "V celorepublikovém smírčím výboru ODS je 80 procent právníků," podotkl. Soudní spor by se navíc vlekl a mezitím by vzniklo nové oblastní sdružení. 
    
Šebek by uvítal změnu stranických stanov, které by takzvaným velrybářským praktikám zabránily. Mělo by se podle něj přihlížet k trvalému bydlišti člena a délce jeho členství ve straně. "Aby nekandidoval někdo, kdo vstoupil do ODS minulý týden, a dostal se na pozici lídra," uvedl. Čas od času se podle něj stane, že když je někdo aktivní, dokáže přitáhnout více členů do místního sdružení a poměr sil se změní. "Územním principem by se to trošku zkomplikovalo," míní Šebek. 
    
Po podobných změnách volá i ODS na Mladoboleslavsku, odkud se v minulých dnech ozývaly hlasy po uspořádání nevolebního kongresu v dřívějším termínu do konce dubna, na kterém by se změny stanov probíraly. Nwelati už ale po čtvrtečním jednání výkonné rady na jarním kongresu netrvá. Předseda ODS Petr Nečas podle něj řekl, že by bylo správné, aby se ve stanovách změnil klíč k delegování místních sdružení na oblastní a regionální sněmy. 
    
Grémium podle Nwelatiho také předloží na další výkonné radě návrh programu do příštích voleb. "Pokud se na tom začne intenzivně pracovat, tak potom mimořádný kongres není nutný," uvedl Nwelati. Podle Šebka ale kvas v ODS neustává a je možné, že budou sílit hlasy, aby letošní kongres byl volební. 
 
zdroj: ČTK
 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO