Žáci z Teplýšovic a Chotýšan se se školním rokem rozloučili v Divadle Kalich

Na jevišti pražského Divadla Kalich se rozloučili se školním rokem žáci ZŠ a MŠ Teplýšovice a ZŠ a MŠ Chotýšany. Zaplněnému hledišti předvedli pohádku S čerty nejsou žerty a muzikál Šípková Růženka. Bavili se při nich všichni – dětští herci i jejich rodiče, příbuzní a kamarádi, kteří seděli v hledišti. Z vydařené akce si děti odnesly nejen nezapomenutelné zážitky, ale i školní vysvědčení, které převzaly po skončení představení.

„Ohlas byl obrovský, téměř jsme zaplnili divadlo pro 470 lidí, což bylo neuvěřitelné,“ zhodnotila netradiční konec školního roku ředitelka ZŠ a MŠ Teplýšovice Charlotta Kurcová. Divadelní představení na závěr školního roku jsou podle ní v teplýšovické malotřídce tradicí – nacvičují se už 15 let – a v divadelní sál se pravidelně měnila zdejší sokolovna. Letos se rozhodli postavit děti na opravdová „prkna, která znamenají svět“. A vznikl ojedinělý projekt nazvaný Divadlo dětem – děti divadlu. 
 
„Chtěli jsme všem ukázat, jak obě naše malotřídky přistupují k integraci žáků s lehkým mentálním postižením do školního kolektivu. Že se tyto děti dokáží v divadelním i slovním projevu vybičovat k takovým výkonům, že jejich handicap nepoznáte,“ dodala Charlotta Kurcová. Projekt zaujal i vedení Divadla Kalich, se kterým teplýšovická škola dlouhodobě spolupracuje.  Děti měly už dříve možnost prohlédnout si zákulisí této divadelní scény a setkaly se i některými herci. A teď se samy na jeden den staly „profesionálními komedianty“, kteří rozdávali radost a smích.
 
V roli vypravěče-kašpárka provázela pohádkou S čerty nejsou žerty žákyně druhého ročníku Lucie Votrubová. „Bylo to moc hezké, divadlo se mi líbilo,“ ochotně prozradila. Vůbec jí nevadilo, že se kvůli tomu musela naučit dvě stránky textu, šlo to prý samo. Velkou radost jí udělalo, že se na ni kromě jejích rodičů přijely do Prahy podívat i dvě spolužačky z bývalé benešovské školy.  V pololetí totiž přestoupila do teplýšovické malotřídky, kde se jí moc líbí. Jak by ne, vždyť na vysvědčení měla samé jedničky! A to prý ještě stíhá pomáhat s učením jedné spolužačce.  
 
„Jsme velice mile překvapeni přístupem teplýšovických učitelů k žákům, tím, co všechno pro děti dělají. A předávání vysvědčení v Divadle Kalich bylo pro všechny neskutečným zážitkem. Samotné vystoupení bylo nádherné, k tomu nádherné kulisy, úchvatné kostýmy, úžasná atmosféra…,“ nešetřil slovy chvály Lucčin tatínek Roman Votruba.  Podobné zakončení školního roku by podle něj mohla oběma malotřídkám závidět leckterá škola. “Vždyť kolika dětem se podaří ve školním věku si zahrát v opravdovém divadle?,“ poznamenal. Navíc prý mnozí rodiče marně vzpomínali, kdy byli naposledy v divadle.  
 
„Lucka zjistila, že ji hraní baví a tady měla úžasnou možnost si vše vyzkoušet a rovnou ve velkém divadle. Určitě ji vezmeme do Divadla Kalich na nějaké hezké představení. Paní ředitelce Charlottě Kurcové, dalším učitelům i dětem patří opravdu velký dík za úžasný kulturní zážitek, zpestření konce školního roku a za nespočet hodin věnovaných tomuto projektu,“ dodal Roman Votruba. Teplýšovická malotřídka podle něj se ctí dostála heslu „Škola hrou“, kterým se řídí.