Zabezpečovací high-tech systémy. Digitální kukátko, motorizovaná vložka a čtečka otisků prstů

Metody zlodějů, kteří každoročně vyloupí tisíce bytů a domů a napáchají škody za více než miliardu korun, jdou rychle dopředu. Používají modernější vybavení, sociální sítě i nové triky. Stejně tak jdou s dobou i výrobci zabezpečení. Mezi moderní zabezpečovací systémy, kterými stojí za to doplnit certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve třetí bezpečnostní třídě, patří digitální kukátko, motorizovaná vložka či čtečka otisků prstů.  

Digitální kukátko 
V momentě, kdy zazvoní návštěva, přenese kamera dveřního kukátka obraz osoby stojící za dveřmi na malý LCD monitor, který máte připevněný na zdi. Výhodou kukátka je, že kamera pracuje s úhlem rybího oka 170°. Díky tomu monitoruje prostor v opravdu širokém záběru a zajišťuje zobrazení celého prostoru. Obraz z kukátka si můžete nechat přenášet také na vaši televizi nebo počítač, ať už se nacházíte kdekoli.  
Dveřní kukátko je praktické z hlediska ochrany zejména dětí a seniorů. „Potenciální zloděj může na dítě či seniora vyvíjet psychický nátlak. S informacemi typu „nesu mamince dárek“ nebo „jsem opravář a potřebuji odjistit uzávěr vody ve vašem bytě,“ si nemusí dotyčný správně poradit. Obraz z dveřního kukátka může být přenesen na váš mobil a vy můžete osobě doma pomoci adekvátně reagovat,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti Next a odborník na komplexní zabezpečení domů a bytů. 

Motorizovaná vložka
Speciální vložku lze ovládat klíčem i elektronicky. Skládá se z řídící jednotky a cylindrické vložky s vestavěným motorem. Motor zamyká nebo odemyká na základě elektronického impulsu, kterým může být čtečka magnetických karet, kódová klávesnice, tlačítkový spínač.
Vložku lze namontovat do libovolných zámků či závor a umožňuje zamykat na libovolný počet západů. 

Čtečka otisků prstů
Čtečka otisků prstů umožňuje, ve spojení s elektromotorickou vložkou nebo zámkem, odemknout dveře bez použití klíče, stačí pouze přiložit prst. „Čtečka ve standardním zápustném provedení se instaluje přímo na křídle dveří. Lze však použít i verzi skrytou v madle dveří. Systém má paměť až na 99 otisků prstů,“ říká Ivan Pavlíček, Next. Výhodou čtečky je, že již nikdy nebudete muset řešit problém se ztracenými klíči. Vyhnete se zároveň riziku, že vám někdo okopíruje klíče nepatentovaných profilů.