Za 40 let vyrobila Úpravna Želivka čtyři miliardy kubíků vody

Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v ČR, vyrobila za 40 let své existence přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody. Svým maximálním výkonem 7000 litrů za vteřinu se řadí i k největším úpravnám vody v Evropě. V současnosti zásobuje vodou nejen Prahu, ale i některé části Středočeského kraje a kraje Vysočina, řekla dnes novinářům předsedkyně představenstva akciové společnosti ÚV Želivka Jana Černá.

Výstavba byla zahájena v roce 1965 a oficiálně ukončena v dubnu 1972. Slavnostní zahájení se konalo 25. května 1972, kdy byla uvedena do provozu první etapa souboru staveb. Pravidelné dodávky pitné vody byly zajišťovány od 1. února 1973. Původním výkonem 3300 litrů za vteřinu surové vody byla úpravna již v první etapě největší v tehdejším Československu. Narůstající potřeba pitné vody v hlavním městě si následně vyžádala investice, které zvýšily výkon ÚV Želivka více než dvojnásobně.

Zdrojem surové vody je vodárenská nádrž Švihov, která zachycuje vodu z celého povodí řeky Želivky. Úpravnu provozuje společnost Pražské vodovody a kanalizace, člen skupiny Veolia Voda, která má také úpravny v Káraném a v Praze-Podolí. Vlastníkem infrastrukturního majetku úpravny je společnost Úpravna vody Želivka a správcem je Pražská vodohospodářská společnost.
 
ÚV Želivka zásobuje pitnou vodou kromě hlavního města Prahy, kde činí podíl na zásobování 75 procent, také další regiony. Přímo z úpravny jsou zásobována města Zruč nad Sázavou, Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Čechtice, Humpolec, Pelhřimov a Pacov. Obě úpravny vody - Želivka i Káraný zásobují v Praze a ve Středočeském kraji a kraji Vysočina více než 1,5 milionu obyvatel pitnou vodou.
 
zdroj: ČTK