Vznik Lesoparku Sladovka v nedohlednu

Nynější opozice VPM, ODS a STAN v benešovském zastupitelstvu bitvu o rozsah projektu Lesoparku Sladovka prohrála již na začátku jara. Ani po téměř půlroce její představitele nic nepřesvědčilo o tom, že cesta k realizaci záměru nastolená koalicí ČSSD, ANO, TOP 09 a KSČM, je správná.  

Starosta Petr Hostek tvrdí, že jeho předchůdci při realizaci bohulibé akce promeškali dobu, ve které mohli na projekt získat dotace. A proto by bylo špatné financovat akci z vlastních zdrojů města. „První se měly sehnat zdroje a k nim přiřazovat projekty. Tady se šlo úplně odzadu," řekl Hostek.

Bývalý starosta Jaroslav Hlavnička je přesvědčený o opaku. „Bez toho, abychom nejprve vlastnili pozemky, na nichž se může stavět, jsme o dotace žádat nemohli," tvrdí s tím, že zdrojem financování mohly být odvody z hazardu ve městě. Díky nim mohla být akce do pěti let hotová.

Odlišné názory má současné vedení města a jeho oponenti také na rozsah lesoparku, který se měl stát alternativou ke konopišťskému zámeckému parku. Ten k odpočinku slouží lidem z části města blíž zámku, ale už zřídka obyvatelům, kteří žijí na druhé straně Benešova.

„Původní rozsah Lesoparku Sladovka byl skutečně megalomanský," nebral si starosta Petr Hostek servítky.

Jenže redukce plánovaného prostoru s sebou podle bývalého místostarosty Zdeňka Zahradníčka nese nejméně jednu nepříjemnou skutečnost. „Kromě toho, že tím nevzniknou další prostory pro relaxační tělovýchovu, nebude zkulturněna ani poměrně velká nehostinná část města kolem Benešovského potoka," dodal opoziční politik.