Víkend v Drážďaněch a Berlíně za 3 333 Kč aneb skvělé zážitky pořídíte i za málo peněz

Podzim je ideální čas pro poznávání Evropy. Pokud máte po létě poněkud hluboko do kapsy, nezoufejte. Nezapomenutelný víkend v Drážďanech a Berlíně pořídíte se vším všudy do 3500 Kč!

Doprava: Nejlevněji a přitom se vším komfortem se sem nyní dostanete autobusy Eurolines. Za 2 hodiny a 3x denně vás do Drážďan (a pak za další hodinu a půl do Berlína) zavezou autobusy Business Class Eurolines s rozšířeným prostorem na nohy, zásuvkami 220 V, výsuvnými stolky, časopisy, občerstvením, WiFi připojením a 2 zavazadly zdarma. Jednosměrnou promo jízdenku do Drážďan pořídíte od 370 Kč a nově můžete cestovat s mobilní jízdenkou M-ticket, kterou koupíte přes mobil či na Eurolines.cz.  „Na spoji Praha – Drážďany – Berlín – Kodaň přepravujeme na speciálních závěsech kola a vy si tak můžete svůj výlet ještě ozvláštnit,“ doporučuje Pavla Lauermannová z Eurolines.cz. 
 
1. den: Malá, ale pestrá ochutnávka Drážďan
Pokud se chystáte za zábavou do Berlína, pak byste se cestou měli zastavit v Drážďanech. Zajížďka to pro vás rozhodně nebude. Užívejte si pár hodin při poznávání Zwingeru, barokního komplexu budov, které obléhají skvostné zahrady. Za zhlédnutí tady stojí také Sbírka porcelánu a Matematicko-fyzikální salón. Pokračovat můžete směrem k Lipsiusbau, který je domovem saského uměleckého spolku a vy ho najdete podle kopule připomínající lis na citrusy. Chcete-li zažít opravdu uvolněnou atmosféru, vydejte se do Kunsthofpassage - pasáže umělců, kde v hospůdkách posedávají mladí bohémové. Žízeň zaženete v unikátní mlékárně Pfunds Molkerei, kde kromě ochutnávek mléka můžete nahlédnout do obchodu fungujícího od roku 1880. Ručně malované kachličky na stěnách vám vyrazí dech. 
 
2. den: Památky, piknik a berlínské hospůdky
Do Berlína to máte z Drážďan pravidelnými linkami Eurolines pouhou 1,5 hodinu. Cesta je to krátká a autobusy jsou prostorné, takže budete moct rovnou vyrazit na The FREE Original Berlin Walking Tour, kde vám průvodce dokáže, že Berlín má lidem opravdu co nabídnout. Celá tour je navíc zdarma, což rozhodně oceníte. A když budete mít štěstí, průvodce vás zavede na místo, kde dříve stál bunkr Adolfa Hitlera s ponurou atmosférou. 
Pokud se ale nechcete na nikoho vázat, vplujte do města sami. Mezi nejnavštěvovanější místa patří dominanta Berliner Dom. Lidé se u něj schází s piknikovými koši, sedí na trávě a hlasitě si povídají. V Domu najdete hrobky panovnické dynastie Hohenzollernů a kousek od vás je Televizní věž, která sahá do výšky 368 metrů (Vstupné do věže s restaurací činí 13 €, osvěžení v kašně pod ní je zdarma a lidé se zde ještě i na podzim koupají). Pokud si chcete užít atmosféru berlínských kaváren a hospůdek, pak se vydejte cestou k Nikolaiviertelu, nejstaršímu kostelu ve městě. 
 
3. den: Trocha historie a hodně nákupů
Další den si vyhraďte na další zajímavosti. A začněte třeba Braniborskou bránou, kterou zdobí řecká bohyně vítězství Viktorie. Dříve byla užívána jako městská brána, kde se platilo mýtné. Stojí zato se sem jít podívat, ale pozor, nezapleťte se do davu demonstrantů, kterých je tu vždycky spousta nebo do houfu nevěst, které se tady tradičně loučí se svobodou! Trochu ponuřejší atmosféru zažijete v Holocaust Mahnmal – památníku holocaustu, který je složen z 2711 betonových kvádrů různých výšek. Pod památníkem se skrývá informační centrum (do kterého je vstup zdarma), kde jsou fotografie, příběhy a sepsané příběhy lidí, kteří holocaust přežili. Na prohlídce strávíte klidně celé odpoledne. Skvělé je, že mají i příručku v češtině.
Pokud jedete do Berlína hlavně kvůli tomu, abyste obměnili svůj šatník, pak byste tento druh „sportu“ neměli vykonávat v neděli. To mají totiž německé obchody zavřeno. Pokud hledáte dárek blízkým, pak se nabízí východoněmecký panáček s kloboukem ze semaforu, který řídí v Berlíně dopravu a domů si můžete odvézt tričko, sladkosti nebo deštník s touto „celebritou“. Na nákupy si zajděte k Alexanderplatz, kde je obchodní centrum Alexa s více než 180 obchody. 
 
Kam na jídlo:
I s poloprázdnou peněženkou si můžete být jisti, že v Berlíně hlady neumřete. Na každém rohu se prodávají kebaby od pravých Turků, kteří v Berlíně tvoří silnou komunitu. Pokud nejste příznivci masitých pokrmů, pak si dejte falafel. Ten nejlepší prodávají v Maroush Restaurant. Němci jsou hrdí zejména na svůj currywurst. Ne každý má odvahu tento pokrm s různými variantami pálivých omáček ochutnat. Pokud se však rozhodnete, že jej zkusíte, zajděte si do Konnopke´s Imbiss, který leží v Eberswalder Strasse pod stanicí nadzemky. Tento rodinný podnik vás určitě nezklame. Když už budete mít až po krk německých klobás, pak si raději zajděte na něco sladkého na zub. Berlíňané mají skvělé palačinky plněné ovocem, čokoládou či jen tak posypané cukrem. Pozor si však dávejte na všudypřítomné vosy, které vám při pojídání této delikatesy nedají ani chvilku odpočinku. 
 
Ubytování:
Bydlet v centru, ale ne za moc peněž? To je sen všech cestovatelů. Berlín takové místo má a jmenuje se Three Little Pigs Hostel Berlin. Bývalý klášter, který v roce 1907 začal budovat Clemens August Kardinal von Galen, jenž byl jedním z nejostřejších kritiků Hitlerova režimu.  Postel v tomto hostelu vás bude stát něco málo přes 1000 Kč, ale za tu atmosféru to stojí. Seznámit se s lidmi z různých koutů světa není nic složitého, stačí se ocitnout v přízemí, kde je kulečník, fotbálek i posezení pro ty, kteří si chtějí po celodenním chození natáhnout nohy.