Ve středních Čechách platí kvůli riziku požárů mimořádná opatření

Pro celý Středočeský kraj platí mimořádná opatření pro období dlouhotrvajícího sucha. Středočeský hejtman Josef Řihák ho v úterý vyhlásil na podnět hasičů kvůli současnému suchu a zvýšenému nebezpečí požárů. V platnost tak vstupuje například zákaz spalování suché trávy na volném prostranství nebo klestí v lesích a státní správa lesů může dočasně omezit nebo zcela zákazat vstup do lesa. ČTK to v úterý sdělila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

"Tropické letní počasí, extrémní teploty, sucho, letní prázdniny, sklizňové práce na polích a další jsou faktory, představující pro hasiče období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů zejména v přírodním prostředí," uvedl hejtman. Středočeští hasiči minulý týden zasahovali u 59 požárů skládek, zemědělské plochy a lesů a způsobily předběžně škodu za zhruba 660.000 korun, zdůvodnil vyhlášení režimu dlouhotrvajícího sucha Řihák.
 
V období déletrvajícího sucha platní mimo jiné zákaz kouření, rozdělávání a používání otevřeného ohně v prostorách a na místech, kde může dojít k jeho rozšíření, zákaz vjezdu motorových vozidel do lesů a na polní cesty nebo zákaz táboření mimo vyhrazené prostory. Vlastníci a uživatelé zdrojů vody pro hašení musí zároveň prověřit jejich stav a případné nedostatky nahlásit a odstranit. Zemědělci musí před sklizní zkontrolovat technický stav svých strojů a stroje pro sklizeň obilí musí vybavit jedním nebo několika hasicími přístroji.
 
Vyhlášení a stanovení podmínek k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů umožňuje krajům zákon o požární ochraně.
 
Autor: ČTK