V páru se hubne rychleji – tvrdí studie britských vědců

Pokud budete hubnout v páru, zhubnete rychleji. Tvrdí to nejnovější studie uveřejněná na konferenci Public Health England v Londýně. Prokázala, že pokud hubnou oba členové páru, dosahují mnohem větších výsledků jak v oblasti hubnutí, tak detoxikace a v neposlední řadě i naučení se novým návykům zdravého životního stylu.

„Z praxe mohu potvrdit, že zapojí-li se do redukce svých tukových zásob muž a žena společně, pak celkový výsledek je mnohem výraznější a trvalejší, než když hubnou zvlášť. Je to ovlivněno rozvržením rolí v páru, vzájemné motivace a podpory, týmovým duchem i celkovou rodinnou atmosférou. Muž a žena se díky odlišným přístupům velmi doplňují,“ říká výživový specialista Martin Škába z odborného portálu o hubnutí www.skaba.cz.
 
Muži hubnou rychleji než ženy
Britští vědci sledovali 1,2 milionu lidí a z jejich studie vyplývají další zajímavé závěry. Muži hubnou rychleji než ženy. Je to dáno také tím, že muži mají geneticky více svalové hmoty, tím i rychlejší metabolismus a následně spalování tuků (což ovlivňuje produkce hormonu testosteron). U mužů se tukové zásoby pohybují v průměru mezi 12 až 20 % a u žen kolem 16 až 30 %. Muži dovedou být lépe zaměřeni na jednu věc. Ženy mají naopak větší emocionální vztah k jídlu a hůře se jim mění návyky zažité s konzumací a přípravou jídla.
 
Výživový specialista Martin Škába radí, jak správně hubnout v páru:
 
1. Rozdělte si role: Muž by měl mít na starosti zaznamenávání splnění denních návyků jak z hlediska cvičení, tak pravidelnosti stravy, detoxikace apod. Také mu lépe vyhovuje dbát o pravidelnost a zaměření se na daný denní nebo týdenní cíl.  Žena je více geneticky zaměřená na emoce, proto by měla zajišťovat motivaci, rodinnou pohodu, mapovat pocity z dosažených výsledků a využívat jich k větší aktivitě a povzbuzení. V neposlední řadě se většinou stará o přípravu jídel a nákupy zdravých potravin - dovede u obojího lépe vytvořit příjemnou atmosféru. Ženě je bližší si z hubnutí udělat hru.
 
2. Nesoutěžte: Žena a muž hubnou rozdílně rychle. Většinou i při stejném úsilí, žena hubne o 10 % pomaleji než muž. Proto je nutné se během hubnutí v páru nepředhánět v tom, kdo kolik zhubne, ale spíše mít celkový společný cíl. 
 
3. Motor nechte na ženě: Mnohdy se během společného hubnutí může stát, že muž něco nechce podstoupit nebo by něco odložil na neurčito. Žena je ta, která dovede najít „emocionální tlačítko“ svého partnera. „Často je něžné pohlaví tím prvním zkušebním králíkem v ochutnávání nových potravin, vyzkoušení nových detoxikačních technik nebo vyzkoušení nového druhu cvičení. Muž, jakmile se již rozjede a zažije si nový denní režim, je pak jako stroj. Ale v začátcích mu velmi pomáhá vliv ženy. A to je také jeden z velkých přínosů hubnutí v páru,“ doporučuje Martin Škába.
 
4. Emoce pomáhají: Lidé nedělají změny ve svém životě na základě logiky, ale hlavně díky emocím. Když muž vidí ženu jak je šťastná a zapálená pro věc, velmi ho to ovlivňuje a také popohání v dalším konání. 
 
5. Při hubnutí v páru ušetříte: Nejenom za potraviny (nekupují se rozdílné druhy potravin, odpadá dvojité vaření – vaří se jen zdravá jídla), slevy za permanentky do fitness center, ale taky třeba za případnou pomoc specialisty na hubnutí. Oborník má jen jednu cestu, čas u konzultací tráví společně, chodí společně do supermarketů apod.  To není vůbec špatný tip na valentýnský dárek, co myslíte?
 
 
Martin Škába je výživový specialista, který má na svém webu www.skaba.cz nejdelší seznam rad, jak zhubnout.