V paraZOO Vlašim se chystá výstava Ze života hmyzu

V Podblanickém ekocentru ve Vlašimi připravujeme výstavu makrofotografií Ze života hmyzu, která je v mnohém unikátní. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1. května od 10.15 hodin v areálu paraZOO Vlašim.

Vernisáž doprovodí hudbou na historický varhanní positiv P. Jaroslav Konečný. Varhanní positiv je volnou replikou nástroje z německého prostředí první poloviny 16. století.
 
Během dne proběhnou také ukázky mikroskopické techniky Nikon.
 
Výstava je neobvyklá nejen svým umístěním pod širým nebem přímo v zahradě paraZOO, ale i svým trváním. Návštěvníci ji mohou navštívit v otevíracích hodinách paraZOO, tedy denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, a to až do 31. srpna. 
 
V zahradě paraZOO najdete 15 panelů s velkoplošnými makrofotografiemi hmyzu. Další část výstavy bude umístěna ve venkovní učebně za vydráriem. 
 
Autory fotografií jsou Ivan Rozkošný, Zdeńka Ryšková a Aleš Ryška. 
 
„Představíme vám snímky hmyzu, který zcela běžně žije na obyčejných loukách kolem nás, “ přibližuje téma výstavy Ivan Rozkošný. „ Je to až k neuvěření, že se stačí na chvíli zastavit, kleknout, sednout či nejlépe lehnout si do trávy a dívat se kolem sebe. To co po chvíli začnete vidět, vás bude naprosto fascinovat. Boj o potravu, boj o život, boj o moc, láska, přátelství i nepřátelství, ale i celá řada velmi komických situací - život mezi stébly trávy a listy květin vypadá prakticky stejně, jako ten náš, lidský.“
 
Všechny vystavené fotografie byly pořizovány na živém, nijak neupravovaném a nepodchlazovaném hmyzu, s využitím digitální zrcadlovky s makroobjektivem, některé scény byly přisvětlovány bleskem.  Snahou autorů bylo pořídit záběry hmyzu, které budou esteticky, akčně či vtipem vystihovat život kolem nás.
 
Výstavu finančně podpořila firma Nikon s.r.o.
 
Foto: Instalace výstavy v areálu paraZOO (foto:  Jana Havelková)