V Benešově skončil 12. ročník Sázavafestu

V areálu v prostorách bývalé vojenské posádky v Benešově u Prahy včera časně ráno skončil 12. ročník hudebního Sázavafestu. Festival nabídl pět scén, na kterých vystoupilo přibližně 120 účinkujících. Po půlnoci na neděli se představila největší hvězda Sázavafestu Paul Oakenfold, světový dýdžej a předskokan Madonny na jejím posledním evropském turné. Podle pořadatelů závěrečný program stejně jako v pátek navštívilo přibližně 15.000 lidí.

Oakenfold, po zrušení koncertu kapely Kaiser Chiefs považovaný za největší zahraniční jméno festivalu, dorazil přímo z Ibizy. Posluchačům, kteří zvolna zaplnili celý prostor před pódiem s mixážním pultem, nabídl hypnotické rytmy a bohatou projekci. Zazněly instrumentální taneční skladby z jeho projektu The Four Seasons. Držitel několika nominací na Grammy, který produkoval soundtracky pro hollywoodské filmové trháky Shrek 2, Collateral, Matrix Reloaded nebo Bournova identita, svou hlasitou dvouhodinovou produkcí slyšitelnou po celém areálu roztancoval davy zejména dívek v publiku.

Na pěti scénách se v sobotním programu představili především tuzemští interpreti. Ze zahraničních hostů zazpívala Gábina Gunčíková, která vystoupila se svou novou kapelou. Velký ohlas zaznamenalo i vystoupení její krajanky Kataríny Knechtové. Příjemným překvapením pro některé návštěvníky byl koncert francouzské skupiny Lyre Le Temp, autorů písně k černobílému filmovému trháku The Artist, nebo švédských Frantic Sunday.
 
Z tuzemských interpretů pak své tradiční festivalové sety nabídla Vypsaná fixa nebo plzeňští Mandrage. Svůj pokus v průběhu třídenního festivalu zahrát 100 písní ve třech žánrových blocích nazvaných Oldies, Janies, Čerstvees a jednom akustickém bloku v Balbínce úspěšně završila skupina Sto zvířat, která si po letech zahrála s bývalým kytaristou Petrem Ostrouchovem. Údajně se jedná o oficiální český rekord vytvořený za dohledu komisaře z Agentury Dobrý den.
 
"Problém nebyl ani tak v tom ty písně nacvičit, jako je stihnout ve vymezeném čase zahrát. Trošku jsme si místy vypomohli zkrácením refrénu, ale opravdu jsme těch písní dali sto," řekl ČTK zpěvák a bubeník Jan Kalina. Kapela Mňága a Žďorp, která na Sázavafestu oslavila 25. výročí od svého založení, si pozvala na pódium několik hostů. Skladbu Měsíc si zazpívali s Milanem Caisem z kapely Tata Bojs, deset členů Sto zvířat zaplnilo jeviště při Cesta může být cíl a hit Salám-banán zazněl v podání Tomáše Kluse a Jiřího Kučerovského.
 
Společně s návštěvníky festivalu oslavil své 50. narozeniny autorským čtením v zaplněném stanu Balbínka spisovatel Michal Viewegh. Areál se uzavřel v 06:00, kdy byl festival oficiálně ukončen. Více informací se nachází na www.sazavafest.cz.
 
zdroj: ČTK