Studie: Sezení více než 23 hodin týdně vede k vážným nemocem!

Zamyslete se, kolik hodin denně strávíte sezením. Ráno, když jedete autem do práce, pak osm až deset hodin v práci a jako bonus čtyři až šest hodin vsedě (či hůře v pololeže) na gauči před televizí. Nejčerstvější průzkum vědců zabývající se civilizačními chorobami na univerzitě v Jižní Karolíně ukazuje, že dlouhé období fyzické nečinnosti během sezení zvyšuje riziko vzniku nejen obezity, ale také srdečních onemocnění, cukrovky, rakoviny a obezity. 

„Lidé, kteří více ve svém životě sedí v průměru až patnáct hodin v práci a pak doma mají větší pravděpodobnost, že zemřou dříve," uvádí ve studii, která zkoumala v letech 1982 až 2003 celkem 7744 lidí ve věku od 20 do 89 let, lékař Steven Blair z university v Jižní Karolíně. Z té dále vyplývá, že ti, kdo stráví sedacími činnostmi více než 23 hodin za týden, jsou o 64 % více ohroženi rizikem úmrtí na srdečně cévní onemocnění, než ti, kteří sedí "jen" 11 hodin týdně. Každá hodina u televize strávená vsedě, zvyšuje o 18 % nárůst vzniku srdečně cévních onemocnění.
 
Lékaři navíc upozorňují, že si lidé často neuvědomují, že nadváha a obezita nejsou jen estetickým problémem, ale především zdravotním.  Naše tělo jde během sezení do stavu jakéhosi vypnutí, kdy spalujeme málo energie a navíc se zvyšuje hladina LDL, tzv. špatného cholesterolu.
 
Odborníci proto doporučují alespoň jednou za hodinu se vědomě trochu protáhnout. „Ideální je udělat si během dne pět až šest menších protahovacích pauz. Stačí udělat pár kroků, několik dřepů… Pokud si můžete na pracovišti dovolit mít cvičící míč, využijte ho, pomůžete tak svalům od nepříjemného napětí. Během dne anebo po práci je dobře se jít projít, ideální je rychlá chůze, která trvá alespoň dvacet minut a vede ke zpocení. I tyto malé činnosti tělo pozná, povzbudí se tak metabolismus a udržíte si zdraví,“ doporučuje výživový kouč Martin Škába, který se věnuje také přednášení o zdravém životním stylu ve firmách. 
 
„Je velice pozitivní, že poslední léta už zaměstnavatelé myslí na zdraví a tím pádem i lepší výkony a spokojenost svých zaměstnanců – například tak, že podporují vznik místností, kde se mohou zaměstnanci během pracovní doby protáhnout a zacvičit si,“ upřesňuje Škába.
 
Martin Škába radí, jak si udržet zdraví při sedavém povolání:
 
A)     Každou hodinu udělejte pár kroků, dřepů nebo speciálních a přitom jednoduchých kroutících cviků (například tyto: https://www.youtube.com/watch?v=kYv3r3jtbyA)
B)      Používejte v práci občas během pracovní doby k sezení míč.
C)      Během oběda si udělejte malou procházku.
D)     Každý den choďte alespoň 20 min tak rychle, abyste se zpotili (více o správném pohybu zde: http://skaba.cz/pohyb-a-zdrave-hubnuti/)
E)      Zařaďte do svého dne cviky pro hlavní velké svaly – nohy a záda.
 
Zdroj: www.skaba.cz