Středočeský kraj letos investuje do oprav silnic hlavně peníze EU

Středočeský kraj chce letos investovat do oprav silnic 926 milionů korun. Z toho 788 milionů zaplatí Evropská unie a zbývajících 138 milionů hejtmanství přidá ze svého rozpočtu. Plán oprav financovaný z EU přitom počítá s celkovou částkou 1,3 miliardy korun a další projekty se připravují. Podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) je za převisem snaha vyčerpat maximum evropských prostředků. Některé projekty se totiž nemusejí podařit a evropské peníze by se pak zbytečně vracely. 

Některé peníze se podle Řiháka ušetří tím, že se stáhne cena ve výběrovém řízení, a část akcí se nemusí stihnout. "Musíme proto připravit víc staveb, než máme peněz. Protože jednak počítáme, že dvacet procent nám zbude. A u něčeho nám nemusí vyjít výběrové řízení, když se firmy začnou odvolávat a stěžovat si. Takže musíme bohužel udělat víc projektů, protože to chceme utratit všechno a zůstat na konci na nule," řekl ČTK Řihák. 

Podle mluvčí kraje Nicole Mertinové má hejtmanství na letošní rok připraveny projekty za 1,3 miliardy korun a pracuje na přípravě dalších pro případ přidělení dodatečných prostředků. Loni se podařilo uskutečnit investiční akce zhruba za 1,5 miliardy. Pokud chce kraj využít evropské peníze, musí akce zahájit letos a dokončit je do roku 2015. "Ihned jdeme soutěžit a co nejdříve musíme začít stavět," prohlásil hejtman. 
    
Původně bylo letos v regionálním operačním programu na opravy silnic kolem půl miliardy korun. Částka se ale podle Řiháka mohla navýšit díky tomu, že se nepodařilo připravit původně zamýšlené projekty na rekonstrukce nádraží. Aby se o peníze nepřišlo, převedly se na silnice. 
    
Jednou z plánovaných akcí je například oprava silnice, která spojuje Žebrák a Hořovice na Berounsku. Přibližně dvoukilometrový úsek s mnoha zatáčkami nahradí rovná komunikace, která bude širší než současná vozovka. Předpokládané náklady budou 78 milionů korun, stavební práce mají být zahájeny v polovině letošního roku. 
    
Mezi další projekty patří rekonstrukce silnice v Jílovém u Prahy, která je dlouhodobě ve špatném stavu. V plánu jsou také opravy silničního průtahu v Kralupech nad Vltavou, od kterých si kraj slibuje zlepšení bezpečnosti a plynulosti dopravy. 
    
Radní zároveň schválili seznam oprav, které začnou v případě, že kraj ušetří nebo získá další peníze. Na tomto seznamu je podle Řiháka třeba výstavba mostu nad železnicí v Poděbradech za 217 milionů korun. Město ho potřebuje, protože je rozdělené na dvě části železničním přejezdem, kudy jezdí hodně aut a často se tam čeká kvůli spadlým závorám. 
    
Další náklady pro kraj představuje zimní údržba. Mertinová uvedla, že v letošním rozpočtu je na činnost a provoz správy a údržby silnic vyčleněno 800 milionů korun. 
 
zdroj: ČTk