Stovka lidí zažalována kvůli reklamě na autech

Už stovky lidí zažalovala firma, která prý slibovala až 5000 korun měsíčně za to, že si dají reklamu na auto. Lidé se peněz nedočkali a naopak oni mají firmě platit, uvedla dne 26. 1. 2012 TV Nova. Podivné je podle ní to, že spory rozhoduje soud v Benešově, i když tam nežijí ani žalovaní lidé, ani tam nesídlí firma, která po nich peníze chce. Advokát firmy má ale blízko svou kancelář.

Nabídky na reklamu inzerovaly dva portály - Bestoutdoors a Bezreklamky. Podle Novy stačilo podepsat smlouvu nebo vyslovit při zavolání do firmy číselný kód a člověk se prý zavázal k placení. Výdělky z reklamy nedostal.

Smlouva se automaticky prodlužuje a lidé musejí platit firmě poplatky stále dál. "Nastupují sankce, penále, pokuty, a ty jsou hodně děsivé" řekl televizi klient firmy Petr Chláň.

"Ani firma, ani její majitelé, ani kdokoliv z poškozených, s kterými jsem se setkal, nemají místní příslušnost v okrese Benešov. Takže to je věc velmi podivná," řekl Nově předseda občanského sdružení "Společná obrana" David Ondrejkovič. Firma si ale podle Novy benešovský soud dala do smlouvy, její advokát má kancelář blízko soudu.

Jen dnes soud řešil přes 20 případů. Každý, kdo spor prohrál, zaplatí firmě 2500 korun a advokátovi téměř 9000 korun. Advokát firmy Pavel Budil, která klienty firmy žaluje, se k tomu odmítl vyjádřit. Jen dnešní spory mu podle televize přinesly asi 200.000 Kč.

Když lidé vznesou námitku, že chtějí, aby případ řešil soudce v místě, kde žijí, uspějí. Společnost už v několika případech, kdy se lidé bránili, žalobu stáhla, uvedla Nova.

zdroj: ČTK