Soukromí u přepážky? S technikou to jde

9. 01 2017 | Na řadě míst sdělujeme své soukromé údaje poměrně veřejně, ochránění pouze diskrétní zónou, kterou představuje jen čára vymezující oblast našeho soukromí. Podobné je to při návštěvě banky nebo pojišťovny, při nákupu v lékárně nebo komunikaci na recepci v lékařských zařízeních. Zde všude může najít uplatnění tzv. sound masking – nová unikátní technologie, která dokáže odstínit probíhající hovor pro nezúčastněného, a v tomto případě i nechtěného posluchače.   

Jak sound masking funguje? Jde o jednoduchý princip, využívaný již starými Římany, kteří své domy odstiňovali od rušivé ulice zvukem fontány. Moderní maskování zvuku pracuje na podobném principu – generuje tichý uniformní šum o různých frekvencích, který po čase přestáváte vnímat. Tento zvuk je upravený do pásma lidské řeči a optimalizovaný tak, aby překrýval probíhající komunikaci. Rozhovor od vzdálenosti cca 3,5 m sice slyšíte, ale nevnímáte jeho obsah.

„Sound masking je zajímavá technologie, která je v principu jednoduchá, ale dokáže na mnoha místech výrazně zvýšit komfort,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro (distributor této novinky do ČR). „Ať už jde o místa, kde je třeba chránit soukromí, nebo naopak veřejné a openspace kancelářské prostory, které je třeba zklidnit. V zahraničí se výrazně uplatňuje i v lůžkových zařízeních, kde zajišťuje, aby pacienti nebyli rušeni a zkrátila se tak doba jejich léčby.“

Pokud jde o ochranu soukromí – kromě odstínění výše zmíněných diskrétních zón najde uplatnění i jako řešení, které napomůže k ochraně informací ve firmách. Pokud pomocí sound maskingu odstíníte jednací místnost, není možné zvenčí odposlouchávat, o čem se zde jedná. „Potenciální a smysluplné využití sound maskingu je velice široké, pro developery by se v dnešní době měl stát doporučeným standardem při výstavbě či rekonstrukci zmiňovaných prostor. Navíc instalace tohoto systému ukazuje na technickou vyspělost a zodpovědný přístup dané firmy ke klientům i zaměstnancům,“ dodává Andrej Hronec.

Technologie pro sound masking je téměř neviditelná a nezasahuje rušivě do podoby interiéru. Jde o tzv. emitory (malé reproduktory generující tzv. zvukovou mlhu) a centrální ovládací jednotku. Podle velikosti prostoru a na základě vypracované studie optimálního rozmístění je možné sound masking nainstalovat v řádu několika hodin či dnů. Zařízení je bezúdržbové a nevyžaduje žádné zásahy obsluhy.

Ideálně nastavený sound masking pracuje s přirozeným chodem kanceláře nebo jiného zařízení – respektuje hodiny, kdy se zde zpravidla pohybuje nejvíce lidí a je zde nejvíce rušno. Poté se sám utlumí. Systém je energeticky velmi úsporný, má spotřebu menší než běžná žárovka. V nabídce je i multifunkční emitor pro maskování zvuku, který je také schopen čistě reprodukovat pagingové zprávy nebo hudbu. Jde tedy o unikátní propojení sound maskingu, pagingu a tvorby individuální hudební kulisy.  
 
Tvůrcem technologie, vývojářem a výrobcem zařízení pro sound masking je americká společnost Cambridge Sound Management, která má dlouholeté zkušenosti s instalacemi v kancelářských prostorách, jednacích místnostech, nejrůznějších veřejných objektech i ve finančních ústavech a zdravotnických zařízeních. Tato technologie vyniká unikátními zvukovými parametry, jednoduchou instalací a energetickou nenáročností. 
 

 

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO