Skleněný jarmark v sázavské huti přilákal přes tisíc návštěvníků

Zajímavou přehlídku křehké krásy nabídl sobotní Skleněný jarmark v Centru sklářského umění v rekonstruované huti František v Sázavě. Návštěvníci si mohli nejen vybrat z pestré nabídky sklářských výrobků, ale také měli příležitost prohlédnout si unikátní expozici zdejšího Centra sklářského umění a vidět při práci sklářské mistry. Skleněný jarmark svou atmosférou vrátil huť do doby sklářské rodiny Kavalírů, kdy toto řemeslo zaznamenalo v Sázavě největší rozmach. 

Skleněný jarmark navštívilo podle odhadu přes tisícovku lidí.  „Byla to první velká akce Centra sklářského umění pro veřejnost. Byli jsme velice mile překvapeni zájmem návštěvníků. Plánujeme v tom pokračovat a už přemýšlíme, čím Skleněný jarmark v příštím roce obohatíme,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti Cesty skla o.p.s., která akci pořádala. 
 
Skleněný jarmark navázal na světskou Prokopskou pouť se stánky a pouťovými atrakcemi, kterou každoročně pořádá město Sázava. Parkoviště před rekonstruovanou sklářskou hutí se proměnilo v malé tržiště s téměř dvacítkou stánků. Nabízený sortiment byl předem daný – sklo. „Všichni prodejci byli velmi spokojeni a hned potvrdili zájem přijet příští rok. Oslovilo nás dalších osm producentů, že by se rádi zúčastnili,“ dodala Martina Kulhavá. 
 
Akce byla mimořádná i doprovodným programem, který se celý točil kolem křehké krásy skla. Návštěvníci měli mimořádnou příležitost vidět při práci jednoho z nejvýznamnějších světových sklářských výtvarníků Janusze Pozniaka, který v Centru sklářského umění v současnosti vede kurz zaměřený na foukání skla – benátské techniky. Techniku foukání skla na jarmarku představili také pracovníci sázavské firmy Kavalierglass a.s., která je předním evropským výrobcem skla. Návštěvníci mohli dále v prostorách centra zhlédnout výstavu prací studentů SUPŠS Kamenický Šenov s názvem Tavená plastika z Kamenického Šenova. 
 
Na své si na jarmarku přišly i děti – čekala na ně pohádka O skláři Mikešovi v podání loutkového Divadla Dokola. Zaslouženou pozornost budilo i představení Skleněná louka, kdy na skleněné flétny zahráli Václav Kořínek a Jakub Nietsche. Sklářskými písničkami další program obohatili členové pěveckého a hlasového studia z Letohradu. Pomyslnou tečkou pak byl koncert Pražského pouťového orchestru. 
 
Společnost Cesty skla, o.p.s. pořádala Skleněný jarmark ve spolupráci s městem Sázava a za podpory Středočeského kraje - Fondu hejtmana. Partnerem byly také České dráhy a.s., které v sobotu pořádaly jízdu parního vlaku Posázavím. Návštěvníci, kteří se prokázali jízdenkou z něj, měli slevu na vstup do Centra sklářského umění. 
 
Centrum sklářského umění vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František, kterou postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. Náklady na vybudování centra pokryla z větší části dotace z Integrovaného operačního programu. Centrum sklářského umění bylo slavnostně otevřeno letos v červnu.