Řeku Sázavu a její břehy budou opět čistit dobrovolníci

Dobrovolníci letos opět z lodí a břehů vyčistí řeku Sázavu. Úklid úseku od Havlíčkova Brodu až po Pikovice je plánován od 13. do 15. dubna. Patronkou akce bude stejně jako v minulosti zpěvačka Aneta Langerová, která pomůže i se samotným úklidem. ČTK to sdělila manažerka obecně prospěšné společnosti Posázaví Jaroslava Tůmová.

Projekt Čistá řeka Sázava se koná pod taktovkou několika organizátorů, napříč dvěma kraji. Úklid úseku ze Soutic do Pikovic, dlouhého více než 100 kilometrů, tradičně organizuje společnost Posázaví. Část mezi Havlíčkovým Brodem a Chřenovicemi je v režii sdružení Sázava 21 a místní akční skupiny Královská stezka a úsek z Chřenovic do Soutic si vzala na starost místní akční skupina Lípa pro venkov.

"V pátek půjdeme uklízet s dětmi ze škol, v sobotu se do akce zapojí hasiči a rybáři a další dobrovolníci," uvedla Vanda Kubínová z Lípy pro venkov. "Dobrovolníkům poskytujeme rukavice, pytle na sběr odpadků a hygienické potřeby, jídlo pro ně zajišťují obce nebo mikroregiony. Zájemců máme dost, každý úsek vždycky uklízí kolem 20 lidí," dodala.

Poprvé se letos do čištění řeky Sázavy zapojí i místní akční skupina Královská stezka. "Zdá se nám to jako hezká dobrovolnická akce, kterou region potřebuje. Zájemců už máme hodně, dokonce se přihlásila i jedna firma, která nám nabídla 100 zaměstnanců," řekl manažer skupiny Gustav Charouzek.

V režii Posázaví dobrovolníci letos nově uklidí i část řeky mezi Souticemi a Střechovem, odtud pak budou pokračovat dál až k Pikovicím. Loni se mezi Střechovem a Pikovicemi sesbíralo 32,52 tuny odpadků. Včetně úseku z Havlíčkova Brodu do Soutic se pak na skládky odvezlo dohromady 38,57 tuny odpadu. Do akce se zapojilo přes 1500 dobrovolníků.

Čištění řeky Sázavy se mohou zájemci zúčastnit osobně nebo poskytnutím materiálního či finančního daru. Stačí se do 10. dubna přihlásit na e-mail info@posazavi.com nebo na telefon 723 881 081.

zdroj: ČTK