Publikace Spojeni v životě i ve smrti připomíná atentát na Františka Ferdinanda d‘Este

Tragický osud následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie Chotkové přibližuje publikace „Spojeni v životě i ve smrti“, kterou vydala u příležitosti 100. výročí sarajevského atentátu správa zámku Konopiště s podporou města Benešov. František Ferdinand d’Este s manželkou Žofií Chotkovou zemřeli 28. června 1914 v Sarajevu rukou atentátníka. Jejich smrt byla jednou z příčin první světové války. 

„Věděli jsme, že letos vyjde hodně knih týkajících se první světové války a sarajevského atentátu. Chtěli jsme proto tuto událost připomenout z jiné strany,“ řekla Marie Krejčová, kastelánka zámku Konopiště, jehož posledním majitelem byl František Ferdinand d’Este. Oficiální návštěvu Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie Chotkové v Bosně, včetně jejich smrti v ulicích Sarajeva, proto připomínají prostřednictvím dobových fotografií a především vzpomínek pamětníků a přímých účastníků atentátu. Do útlé publikace je vybral a uspořádal Jiří Chramosta, který se o arcivévodu a jeho rodinu zajímá už 40 let. 
 
Jiří Chramosta popsal i okolnosti, které tragédii předcházely. Zmiňuje se například o prvním nepodařeném útoku na arcivévodu v ulicích Sarajeva. Granát, který na jeho auto hodil první atentátník, explodoval až pod dalším vozem a zranil několik lidí. František Ferdinand se rozhodl zraněné navštívit v nemocnici, změnil proto trasu jízdy po městě. Řidič jeho vozu však odbočil do nesprávné ulice, a když chtěl omyl napravit, přibrzdil u chodníku, kde stál druhý atentátník Gavrilo Princip. Než řidič zařadil zpátečku, Princip stačil na vůz vystřelit… Kulka z jeho revolveru, která zasáhla Žofii Chotkovou, je na jednom ze snímků zveřejněných v nové publikaci. 
 
V brožurce jsou také fotografie dalších předmětů ze zámeckého mobiliáře, mimo jiné posmrtných masek Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové, uniformy, šlí a vojenské šavle, které měl na sobě arcivévoda v době atentátu, nebo šatů, do nichž byla oděna Žofie. Některé z těchto věcí jsou součástí jednoho z prohlídkových okruhů na zámku Konopiště. Návštěvníci je v současnosti mohou vidět také na výstavě „Spojeni svazkem manželským - spojeni stejným osudem“, která bude na zámku Konopiště otevřena do 31. října 2014. 
 
Publikace Spojeni v životě i ve smrti vyšla nákladem 5 000 kusů v češtině, angličtině, němčině a ruštině. K zakoupení je na zámku Konopiště a v informačním centru v Benešově.