Průzkum: Ženy, které jedí bílkoviny, jsou štíhlejší

Ženy, které do svého jídelníčku zařazují pravidelně bílkoviny, jsou štíhlejší. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ketofit.cz. Bílkoviny by měly tvořit 25 až 30 % celkového energetického denního příjmu. „Podle našich průzkumů tomu tak však rozhodně není. V běžné stravě se jejich obsah pohybuje okolo maximálně patnácti procent. Bez zvýšeného obsahu bílkovin se však nedá hubnout," říká Filip Degl z Ketofit.cz.

Mnoho Čechů stále žije v mýtu, že bílkoviny rovná se maso. Tak to ale není, najdete je samozřejmě především v libovém mase a rybách, ale také v mléku, kysaných mléčných výrobcích, v tvarohu, sýrech, vejcích a luštěninách jako je čočka, hrách nebo cizrna a v čím dál více populárnějším tofu či tempehu.
 
Bílkoviny nejenom, že tělu chybí, ale jejích absence může mít i nepříjemné následky, například v prokazatelné souvislosti s úbytkem svalové hmoty. „Nemá-li je tělo, začne si je brát z vlastních zdrojů a tak najednou příliš rychle začnou mnohdy těžce získané svaly mizet. Snížit nepoměr svalové hmoty a tukových tkání není pak jednoduché, protože se sníží energie potřebná k udržování základních životních funkcí. V praxi to znamená, že při snížení množství bílkovin ve stravě zakrátko zase přiberete,“ vysvětluje Degl. Jenže svaly vám nikdo nevrátí, stejně jako vám nikdo nevezme tukovou tkáň, která se najednou na jejich místě objeví, stejně jako neblahá pomerančová kůra. Svalová hmota se opět obnoví pouze aerobním cvičením a dostatečným přísunem bílkovin. 
 
To se vám snadno podaří s jídelníčkem nové ketofitové diety, ve které je množství bílkovin zvýšeno, tělo pak získává energii výhradně z tuků a vy hubnete rychleji než obvykle. „Už do tří dnů od počátku je dieta plně funkční. Je však důležité při ní hodně pít, a to tekutiny bez cukru a sirupů. Jedná se o bezpečnou dietu, ale tak jako vše se musí držet s rozumem, tedy najednou ne více než tři týdny," doporučuje Degl. Návrat k normálnímu jídelníčku musí pak být postupný - ideální je přidávat maximálně deset gramů sacharidů (příloh) týdně, aby nepřišel nevítaný jo-jo efekt.
 
Pokud se nechcete trápit s vytvářením správného jídelníčku, který není úplně jednoduché sestavit, můžete si nakoupit balíčky polotovarů, které nahradí jídlo na celý den. Společnost KetoFit navíc vyvíjí produkty speciálně pro české ženy a přizpůsobuje je jejich chutím. V týdenním až třítýdenním balíčku najdete zejména v létě osvěžující koktejly s celkem 27 příchutěmi, omelety, polévky a kaše, které jsou plnohodnotnou náhradou hlavního jídla. „Nemusíte znát žádné složité informace o potravinách ani vědět, v čem je kolik tuku a cukrů, nemusíte nic počítat. Balíčky jídel obsahují zvýšené množství bílkovin, dostatek vitamínů, minerálů i vlákniny,“ upozorňuje Degl.
 
Jediné, co stačí, je jíst pravidelně: na snídani si dáte třeba kaši s příchutí jablka, na svačinu malinový koktejl, na oběd čabajkovou omeletu, na svačinu kokosový koktejl a na večeři třeba pórkovo-sýrovou polévku s žampionovou omeletou. Příprava je snadná a rychlá, zvládnete to doma, v práci i na cestách. „Tělu dodáte dostatek bílkovin, ale přitom se nebudete cítit těžcí, příchutě i jednotlivá jídla jsou přizpůsobeny nejen českým ženám, ale taky ročnímu období, kdy v létě maximálně osvěží,“ uzavírá Degl.
 
Nanuk plný bílkovin
I sladkosti mohou být zdravé. Velkým hitem jsou letos proteinové nanuky - chlazené shaky, kdy v jedné porci přijmete vysoké množství čistých bílkovin. A jak na to? Ve 100 g zakysané smetany rozpustíte speciální oválnou tabletu s příchutí, na kterou máte chuť (od vanilky přes espresso, smetanové podmáslí, limetku s čerstvým lístkem máty až třeba po hrušku se špetnou pravé skořice) přidáte polévkovou lžíci KetoFit prášku na koktejl či kaši, rozšleháte, dáte do kelímku, víčkem propíchnete lžičku nebo dřívko a na dvě hodiny uložíte do mrazáku.