Projekt Nesedíme, Neležíme, BĚŽÍME chce přilákat děti a mládež ke sportu

Zapojit žáky základních a středních škol z okresu Benešov, příp. okolí do aktivního sportu je cílem projektu „NEsedíme, NEležíme, BĚŽÍME“, který připravili organizátoři Benešovského běžeckého festivalu. Od dubna do konce června chtějí ve spolupráci se školami „otestovat“ fyzickou kondici dětí a mládeže. A opravdový závodní test, kde mohou změřit síly, přijde 21. září v Benešově u Prahy.

„Chceme žáky a studenty rozhýbat, dostat je od počítačů, nabídnout jim nějakou alternativu. Vždyť běh je nejjednodušší a zároveň nejpřirozenější sportovní aktivitou. Nejde nám o vrcholné výkony, ale o zapojení sportu do denní aktivity mladých lidí,“ řekl předseda organizačního výboru Luděk Procházka. V rámci Benešovského běžeckého festivalu proto plánují uspořádat závody dětí a mládeže. Předcházet jim bude jednoduchá motivační soutěž pro školy. 
 
Soutěž bude mít dvě části. První z nich se uskuteční od 1. dubna do 30. června na školách v rámci hodin tělesné výchovy. Školy si ve svém okolí změří trať dlouhou 1 000 metrů (kdo nemá atletickou dráhu, postačí vybraný a přesně změřený rovný úsek). Studentům pak změří čas, za který tuto trasu uběhnou, a zanesou do tabulek, které pak poskytnou organizátorům Benešovského běžeckého festivalu. Škola může žáky testovat vícekrát a do tabulek zapíše jejich nejlepší čas. Kilometrovou trať si může zaběhnout každý, ale aby nebyly v nevýhodě menší školy, započítávat se bude maximálně 200 žáků. V této části jste především o zapojení co největšího počtu dětí.
Další body budou moci školy získat v druhé části soutěže, která se uskuteční 21. září v rámci Benešovského běžeckého festivalu. Bodovat se tady budou výkony deseti nejlepších běžců v kategoriích pro děti a mládež a další body může škola získat ještě za počet žáků, kteří se závodu zúčastní. Body z obou částí soutěže se sečtou a vítězové dostanou věcné ceny. 
 
Součástí prvního ročníku BENEŠOVSKÉHO BĚŽECKÉHO FESTIVALU, který se uskuteční 21. září v Benešově u Prahy, bude šest závodů, z nichž si bude moci vybrat každý, od dětí počínaje, přes rekreační až po výkonnostní běžce. Hlavní závod – „Benešovská desítka“ – je součástí seriálu Běžec Podblanicka. Start a cíl bude na Masarykově náměstí a jde o první sportovní akci pro širokou veřejnost, která se uskuteční v centru města. Podrobnosti jsou na www.benesov-beh.cz.