Přicházejí lyže se skluznicí z obou stran

Lyžaři se před nadcházející sezónou mohou těšit na horkou novinku – lyže se skluznicí z obou stran. Model s názvem allblacks, který byl představen začátkem října na přehlídce Designblok, vyšel z dílny českých designérů Karla Matějky a Jana Volhejna ze studia tobyšlo. Lyže jsou určeny lyžařům, kteří mají rádi originální design, ovšem zároveň chtějí sportovní lyži nejvyšších parametrů. Distribuci zajišťuje lyžařská speciálka Ski a Bike Centrum Radotín. 

„Inspirovali jsme se v historii - uvědomili jsme si, že historické lyže se ošetřovaly {voskovaly, olejovaly} ze spodní i vrchní strany pro dobrou skluznost a povrchovou odolnost,“ vysvětlil Jan Volhejn ze studia tobyšlo. „Skluznice je odolný materiál a dobře absorbuje vibrace. Jde tedy o designovou záležitost, která má i své funkční opodstatnění,“ dodal.
 
Lyže allblacks má vrchní část zhotovenu z povrchově broušeného plastu s logem projektu nahory, které je profrézováno na spodní titanalovou vrstvu. Jak název napovídá, jedná se o celočerný design.
 
Konstrukčně se jedná o sendvičovou lyži s triaxiálním laminátovým opletem a titanalovým vyztužením. Vše doplňují nerezové hrany a sintrovaná závodní skluznice. Lyže je tedy určena pro zdatné lyžaře a řadí se mezi univerzální lyže pro střední oblouk na upravené sjezdové trati.
 
Na Designbloku se představila lyže v délce 167, rádius má hodnotu 14,5 metru a rozměry špičky, středu a patky jsou 113-66-101. Je již třetím modelem projektu nahory. V loňském roce studio tobyšlo představilo lyži nahory 167, která měla totožnou konstrukci, ovšem odlišný design, na povrchu bylo použito dřevo amerického ořechu.
 
„Lyže nahory oslovily skupinu našich zákazníků, kteří mají rádi český design a chtějí mít z lyžování nejen sportovní, ale také estetický zážitek,“ řekl Lukáš Princ, spolumajitel specializované lyžařské prodejny Ski a Bike Centrum Radotín, která lyže nahory prodává, servisuje, ale také nabízí k otestování v rámci svého testcentra.
 
„Lyže nahory jsou jedinečné také v tom, že si každý zákazník může u nás zvolit, jak chce naúhlovat hrany a jaké si na lyže vybere vázání. Díky tomu získá skutečný originál, který je navíc přizpůsobený jeho přáním a potřebám,“ dodal Princ.
 
nahory je projekt designérů Karla Matějky a Jana Volhejna z designérského studia tobyšlo. V jeho rámci oba designéři navrhují designové náčiní pro outdoorové sporty. Nejvíce se zaměřují právě na lyže, jimiž navazují na rodinnou tradici výroby tradičních jasanových lyží. Pradědeček Karla Matějky vyráběl tyto lyže na Šumavě a vzorem pro současné lyže se staly artefakty po této výrobě nalezené na půdě chaty rodiny Matějků. První lyže oba designéři vyrobili již v roce 2011, jednalo se o lyži do volného terénu se stylizovaným funkčním žebrem coby významným designovým prvkem, který odkazuje na zmíněnou historii. Prototyp prvních lyží byl vystaven na Designbloku 2010. www.nahory.org
 
tobyšlo je designérské studio, založené studenty ateliéru DIII Froňka a Němečka (Olgoj Chorchoj) na VŠUP v Praze Karlem Matějkou, Janem Volhejnem a Petrem Polákem v roce 2009. Zabývá se produktovým designem, návrhy interiérů a architektonickými řešeními. Studio tobyšlo respektuje čistotu tvaru, preferuje jednoduché linie a baví se kombinací rozmanitých materiálů. Technologii umocňuje emocemi. www.tobyslo.cz
 
Ski a Bike Centrum Radotín je specializovaná prodejna pro lyžování a cyklistiku, založená v roce 1988. Nabízí prémiové značky sportovního vybavení a oblečení. Ski a Bike Radotín rovněž provozuje špičkový lyžařský a cyklistický servis, testcentrum a půjčovnu lyžařského vybavení. www.skiservis.cz
 
Další informace: www.nahory.org, design@nahory.org