Právě se nacházíte:

Pozor, zvíře na silnici!

Každoročně na silnicích uhyne anebo je zraněno na tisíce divokých zvířat. Období žní přitom patří k jedné z nejrizikovějších částí roku. Před auto vám mohou nečekaně vběhnout srnci a divočáci vyplašení kombajny. Zrní na silnici vypadané z vozů zas láká zrnožravé ptáky. Jezděte opatrněji. Vyvarujte se nepříjemných nehod.

V Česku působí celkem 29 záchranných stanic pomáhajících zraněným a jinak handicapovaným volně žijícím zvířatům. Jednou z nejčastějších příčin zranění jejich pacientů je právě doprava. 
 
„Pomineme-li osiřelá mláďata, až šestinu našich pacientů tvoří zvířata poraněná při střetu s dopravními prostředky. Do naší péče se přitom dostává pouze nepatrný zlomek sražených zvířat. Většinu z nich totiž náraz na místě usmrtí,“ uvádí Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
 
V době žní riziko střetu se zvířaty vzrůstá. Přímo při seči obilí mohou z polí podél silnic na vozovku vběhnout vyplašení zajíci, srnci anebo například divoká prasata. Pachové ohradníky v takovéto situaci nepomohou. Při přepravě poztrácená zrna navíc na silnici doslova vábí některé ptáky.  
 
„Vyplašená zvěř je daleko méně ostražitá. Stejně tak jako ptáci zabraní do sbírání potravy. Ti před auty často vzlétají později, než jak řidiči předpokládají. Zbytečně tak každoročně zahyne spousta strnadů, pěnkav, vrabců, hrdliček a mnoho dalších druhů ptáků. Přitom by kolikrát stačilo jen jet o trochu pomaleji,“ pokračuje Stanislav Němec.
 
Střet se zvířetem na silnici přitom v řadě případů může způsobit vážnou dopravní nehodu. A to nemusíte žádné srazit. Postačí, když se řidič lekne a zvolí pro danou situaci nevhodný úhybný manévr. 
 
„Řidiči by měli lépe předvídat. V nebezpečných úsecích, kde je horší výhled, by měli jezdit pomaleji a v koloně aut dodržovat větší rozestupy. Pozor by si měli dávat především při průjezdu lesem a nebo například v období žní při cestě okolo právě sklízených obilných polí. Pokud nějaké zvíře srazí a okolnosti dovolí bezpečně zastavit, měli by mu pomoci. Můžou jej nahlásit příslušné záchranné stanici anebo myslivcům. Některá zvířata mohou sami odchytit. U kterých to nelze, je důležité počkat do doby příjezdu odborné pomoci.“ radí Němec. 
 
Hledají se různé způsoby, jak zvířata varovat před přijíždějícími vozidly, plašit je od silnic, bránit jim v přecházení anebo se naopak budují bezpečné nadchody a podchody. Ale žádná z metod není stoprocentní. Silniční síť je u nás příliš hustá. Odpovědnost tak stále nakonec zůstává na každém z nás, kdo usedáme za volant. Buďte na sebe opatrní a myslete při řízení i na zvířata.