Právě se nacházíte:

Otvíráme!

Od 1.března bude veřejnosti opět otevřena paraZOO, expozice vlašimské záchranné stanice pro živočichy. Navštivte tuto netradiční zoologickou zahradu s českými zvířaty a přijďte se poučit, jak jim i vy můžete v přírodě pomáhat.

ParaZOO najdete snadno. Rozprostírá se v zahradě Podblanického ekocentra, které stojí hned naproti turistické dominantě Města, vlašimskému zámku. Od března bude otevřena každý den kromě pondělí od 10h do 16h. Výjimkou bude pouze pondělí 3. března, kdy se zde od 15:30h do 17:00h bude konat benefiční prohlídka pořádaná dětmi z oddílu mladých ochránců přírody. Následující měsíce se pak otvírací doba zoo prodlouží až do 18h. Procházet jí můžete samostatně, s průvodcem, anebo si ji děti mohou prohlédnout v rámci některého ze školních výukových programů, které Podblanické ekocentrum nabízí.
 
„Navštívit nás může každý. Chodí k nám maminky s malými dětmi, školky, školy, v létě zas především táborníci a turisté. Mnozí z nich se k nám opakovaně vrací. V letošním roce bude paraZOO otevřena veřejnosti již třetí sezónu. Kromě zajímavých informací zde najdete také příjemné klidné prostředí k odpočinku,“ zve k prohlídce vedoucí zoo Stanislav Němec.
 
Největším lákadlem jsou v paraZOO bezesporu vydry a rys. Když ji ale navštívíte, oblíbíte si ihned i ostatní zvířata. Bystré dravce, mohutné výry, sýčka, veverky anebo například kuního samce Vildu. Uvidíte zde vedle sebe oba druhy našich čápů. Naučíte se od sebe rozeznávat hned všechny tři naše velké černé opeřence, havrana, vránu a krkavce. Nechybí zde ani jejich příbuzní, kavky, straky a sojky. Kromě těchto a dalších zvířat zde na vás čeká také expozice ptačích budek, slaměná pec, nefalšovaná kompostovací kadibudka a tak dále a tak dále. Pro unavené výletníky je zde po včasné domluvě i možnost noclehu. Tak neváhejte a hurá na výlet!
 
Foto: Ve školním roce v paraZOO probíhá i řada výukových programů. V nabídce jsou programy pro děti od předškolního věku až po středoškoláky. (autor: P. Jakubův)