Objevte kouzlo parků v sousedství památek v Posázaví

Poznání, odpočinek, zábavu i dobrodružství nabízejí parky a lesy v okolí památek v Posázaví. Zelené oázy klidu u zámků Jemniště, Konopiště, Vlašim, Vrchotovy Janovice a Ratměřice, u hradu Český Šternberk nebo sázavského kláštera vyhledávají místní obyvatelé i turisté. Proč, to není těžké zjistit. Stačí se projít po udržovaných chodnících i vyšlapaných cestičkách, které návštěvníky zavedou do kouzelných zákoutí.

Spočítat, kolik párů nohou se už prošlo parkem u zámku Konopiště, by byl nadlidský úkol. O jeho současnou dispozici se už na konci 19. století zasloužil arcivévoda František Ferdinand d’Este. Chcete se dovědět víc? Vydejte se na naučnou stezku vedoucí parkem. Zavede vás třeba do Růžové zahrady se skleníky, v nichž se stále pěstují i žluté růže, které tolik obdivovala arcivévodova manželka Žofie Chotková. Pokud dáváte přednost soukromí a klidu, můžete se projít podél Konopišťského potoka do Měsíčního údolí.
 
Zajímavé zážitky nabízí i přírodně krajinářský park u zámku Jemniště. Vznikl z původní francouzské zahrady založené kolem roku 1725. Najdete v něm pozoruhodné dřeviny, skalky, vřesoviště, ovocný sad, rybníky, bylinnou zahrádku, pestrobarevné rozárium i malý zvěřinec. V ohradách a voliérách můžete pozorovat papoušky, pávy, lamy, osla, kozy i klokany. Nebo si můžete nechat naplnit piknikový koš a posadit se s ním v některém z působivých zákoutí zámecké zahrady.
 
S proutěným košem plným dobrot můžete strávit příjemné chvilky také v zámeckém parku ve Vlašimi. Vznikl koncem 18. století a po cestách, které ho protkávají, se můžete nechat svézt kočárem taženým koňmi. Chcete vědět, jaké přírodní a architektonické zajímavosti se v této bývalé lovecké oboře vyskytují? Pak si ji projděte sami nebo s průvodcem. Hodně vám prozradí také naučná stezka se zážitkovou trasou vedoucí po skále. V sousedství parku můžete navštívit paraZOO – expozici zvířat, která nemohou být kvůli trvalým následkům svých zranění vypuštěna do volné přírody.
 
Výletem za historií a romantikou je návštěva parku u zámku ve Vrchotových Janovicích. Dá vám nahlédnout do života výjimečné ženy, mecenášky umění baronky Sidonie Nádherné. Ve stinných zákoutích parku, u rybníku nebo kamenného stolu se setkávala se svými přáteli, pro které se stala múzou – spisovatelem Karlem Krausem, malířem Maxem Švabinským nebo básníkem Rainerem Mariou Rilkem. A zdejší arboretum se nakonec stalo i místem jejího posledního odpočinku.
 
Pokud se chystáte navštívit hrad Český Šternberk, neopomeňte si prohlédnout jeho předsunutou baštu zvanou hladomorna. Stojí v lese nedaleko monumentálního sídla a byla součástí jeho důmyslného opevňovacího systému. Při pohledu na mohutnou kamennou věž na skalnatém hřebenu stačí zavřít oči… a možná uslyšíte řinčení zbraní nebo svištění střel dobyvatelů i statečných obránců. Z hradeb hradu je pak vidět pozůstatek parkové úpravy, kterou rozdělila stavba železnice a také zcela jiné využití v dobách nedávno minulých.
  
Při toulkách Posázavím si nenechte ujít ani návštěvu zámeckého parku v Ratměřicích. Jako dvě věže v něm ční nad ostatními stromy špičky dvou sekvojovců. Se svými více než 45 metry jsou největšími v České republice.  Ve své vlasti, Kalifornii, dorůstá tento druh výšky přes 100 metrů a dožívá se až 3 000 let. Ratměřické sekvojovce jsou podle odhadu staré asi 150 let a nechal je vysadit majitel tehdejšího panství hrabě Chotek.
 
Pomyslným pohlazením po duši je pak návštěva zahrady v areálu kláštera v Sázavě, který založil patron české země sv. Prokop. V centru zahrady s několika vzrostlými stromy se nacházejí základy kostela sv. Kříže z 11. století. Svou nenapodobitelnou atmosférou osloví tento prostor každého, kdo do něj vejde. Rádi ho vyhledávají poutníci pro tichou modlitbu a rozjímání. Je také oblíbeným místem svatebních obřadů pod širým nebem. V blízké budoucnosti se tento prostor dočká rozsáhlé obnovy s cílem ještě více nabídnout místa pro rozjímání a odpočinek.