Novinka: Eurolines vozí lyžaře do Grenoblu

Čeští turisté mají další možnost, jak se dostat do svých oblíbených lyžařských středisek v Alpách. Autobusový dopravce Eurolines je od 1 100 Kč zaveze do francouzského Grenoblu.

„Grenoble je základnou pro zimní lyžování v této oblasti, je to jen kousek na sjezdovky například v olympijském středisku Chamrousse, kam jezdí z Grenoblu pravidelné a spolehlivé skibusy, které často bývají v ceně permanentek," říká Pavla Lauermannová ze společnosti Eurolines.
 
Raškův olympijský Grenoble
Univerzitní město je známé především svým nočním životem, bary a okouzlujícími kavárnami (rozhodně zajděte do Café de la Table Ronde, druhé nejstarší kavárny ve Francii, kam chodili známí umělci a politici od Leona Bluma až po Musoliniho). Dech beroucí výhled na Mont Blanc i lyonské údolí je z nejstarší městské lanovky v Evropě, která každých deset minut vyráží k Bastille, pevnosti z 16. století. Navštívit můžete Muzeum Grenoblu s vzácnými sbírkami včetně děl Rubence, Chagalla či Matisse. Dauphinské muzeum etnografie zase sídlí v bývalém klášteře a posléze vězení - nachází se zde příhodná expozice zimních sportů včetně obrovské sbírky raných i modernějších lyží. A ještě jedna důležitá věc ke Grenoblu: právě toto město v roce 1968 hostilo olympijské hry, na nichž se skvěle předvedl Jiří Raška, který ve skoku na lyžích na středním můstku vybojoval pro Československo historicky první zlatou medaili.
 
Kam se vydat z Grenoblu na lyže
Lyžařské středisko Chamrousse leží 24 km od Grenoblu, nabízí lyžování na 46 skvěle upravovaných tratích o délce 92 km a 40 km upravovaných běžeckých tras. Právě na tamních svazích se v roce 1968 konala většina závodů v alpském lyžování. Dnes sem za příjemnou atmosférou jezdí především rodiny s dětmi, ale na své si tady rozhodně přijdou i náročnější lyžaři, snowboardisté a freerideři. Výborné sněhové podmínky jsou tady navíc i v pozdně jarním období. 
 
Lyže s sebou zdarma: Autobusový dopravce Eurolines zavádí možnost vzít si lyže s sebou jako druhé zavazadlo zdarma (k batohu nebo kufru a příručnímu zavazadlu). Nově si můžete cestu zpříjemnit cestovním setem, v němž je deka, ponožky, stínítko na oči, zátky do uší a hygienický ubrousek (k zakoupení přímo u řidiče v autobuse, za 130 Kč nebo 5 EUR). Jednosměrnou promo jízdenku z Prahy do Grenoblu pořídíte od 1 100 Kč a lze ji koupit i online na www.eurolines.cz.