Nové Centrum sklářského umění v Sázavě se 26. listopadu poprvé otevře veřejnosti

Nové Centrum sklářského umění v Sázavě se 26. listopadu poprvé otevře veřejnosti. Zájemci si ho budou moci prohlédnout mezi 14 a 18 hodinou. Centrum vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František. Bude v něm interaktivní expozice skla s ukázkou děl ze sbírky Crystalexu i dílny a ateliéry prezentující sklářské řemeslo umělcům a široké veřejnosti. Centrum svou činnost zahájí na jaře 2014.

„Objekt už byl zkolaudován a v současné době čekáme na výsledky veřejné soutěže na vybavení jeho interiéru. Využíváme proto tento čas k tomu, abychom uspořádali den otevřených dveří pro veřejnost. Zveme všechny Sázaváky i příznivce z okolí, aby se přišli podívat do huti František. Provedeme je celým objektem, poskytneme jim komentovaný výklad o chystaných aktivitách na daném místě. Dovědí se, kde bude expozice, kde budou ateliéry, dílny a pece,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s., která bude centrum provozovat.
 
Ve foyer vstupní haly budou moci návštěvníci během dne otevřených dveří zhlédnout krátkou prezentaci o minulosti i současnosti hutě František. Z promítaných snímků si udělají obrázek o tom, jak huť vypadala před rekonstrukcí, i jaká budoucnost ji čeká. Organizátoři upozorní také na některé zajímavosti a artefakty, které se během rekonstrukce podařilo objevit a zachránit. 
 
Sklářskou huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Náklady na vybudování centra se pohybují kolem 130 milionů korun a z většiny je pokryje dotace z Integrovaného operačního programu.
 
zdroj: ČTK