Noclehárna pro bezdomovce nabízí čaj a polévku

Před nedávnem otevřená noclehárna v bývalých Táborských kasárnách pro lidi bez přístřeší má již své stálé klienty a zvláště v mrazivých dnech je vítanou službou.

Podle vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Ing. Mgr. I. Turkové jsou zkušenosti s noclehárnou prozatím velmi dobré. Uživatelé služby se chovají bezproblémově, jsou vděční a také se podle toho chovají. Sami mezi sebou hlídají, aby byla dodržována pravidla noclehárny a služba tak mohla pokračovat při dobře nastavených vztazích se sociálními pracovnicemi a ostatními zaměstnanci. Podmínkou kvalitního fungování služby je lidský vztah jako součást profese, a to je velká přednost pracovního týmu.
Jak dále uvedla, původně byla kapacita stanovena na 8 lůžek. Extrémní počasí provozovatele však donutilo k tomu, aby jedno lůžko přidali, a v silných mrazech počítají také s nocležníky tzv. na židle.

Službu využívá celkem 13 mužů, 5 mužů je zde ubytováno každý večer. Počet klientů na jednu noc zatím nepřesáhl 9, ale na další situace jsou zde připraveni. Po dobu silných mrazů byla služba otevřena také ženám. Využívá ji jedna žena, která má k dispozici rozkládací lůžko, pochopitelně mimo ložnici mužů. Také se původně neuvažovalo o potravinové bance, ale v současné době zde vaříme teplý čaj a instantní polévky, dodala Ing. Mgr. I. Turková. To klienti, zejména v těchto mrazech, velmi vítají. Pro víkend, kdy byly hlášeny nejsilnější mrazy, bylo otevřeno do 12:00 hod. Důvodem je také to, že o víkendu nemají útočiště, kde se zahřát přes den. Dalším krizovým opatřením bylo každodenní prodloužení provozu noclehárny do 8:00 hod. Pokud je nějaké opatření potřeba, tak je ho zde možné realizovat ihned.

www.benesov-city.cz