Na kole za sportem i rehabilitací

Jízdní kolo nejen jako sportovní náčiní, ale také jako rehabilitační pomůcku nabízí nová prodejna s půjčovnou, servisem a masážním koutkem v ulici U Pivovaru 2304 v Benešově. Její provozovatelé Karel Fatura a Martina Červená chtějí zároveň zákazníkům poskytovat odborné poradenství, aby se při cyklojízdě vyvarovali chyb způsobujících zdravotní komplikace.

„Optimisté říkají, že 70 procent lidí jezdí na kole špatně, podle pesimistů je to až 85 procent. Vidím kolem sebe, že se lidé buď na kole hrbí, mají ho na svou postavu malé, mají špatně nastavené brzdy… Je to spousta drobností, které ale vcelku působí negativně. Když se budete krčit za volantem auta, po 100 kilometrech z něj skoro nedokážete vystoupit. Na kole je to ještě horší – stačí špatně nastavené sedlo a po 20 kilometrech se jízda stane nepříjemnou. Řadu lidí to odradí,“ říká Karel Fatura, který v oboru působí už 20 let. Ve Znojmě, kde také podniká, naučil znovu jezdit na kole i spoustu seniorů. 
 
Na Benešovsku, kam se přestěhoval za přítelkyní, je podle něj cyklistické zázemí stejné jako jinde v republice. I zde chybí půjčovny s kvalitními koly, na kterých by se lidé nemuseli bát svézt. „Zájemcům půjčíme kola pro všechny věkové kategorie, horská, silniční i crossová, máme také dětské vozíky za kolo nebo nosiče na auta. V budoucnu bychom chtěli nabídnout i elektrokola,“ dodal Karel Fatura. Zda si udrží obě provozovny, v Benešově i Znojmě, zatím neví. Záleží to na lidech, se kterými spolupracuje. „Nejraději se ale spoléhám sám na sebe, jsem ředitel, prodavač, servisní technik i uklízeč v jedné osobě,“ vtipkuje.
 
Martina Červená dodala, že chtějí zákazníkům nabídnout i nadstandard v podobě kola jako rehabilitačního nástroje. „Kolo pomáhá neuvěřitelným způsobem vracet hybnost. Je vhodné pro lidi s různým handicapem, dokáže pomoci po úrazech a operacích, odlehčí kloubům a zatěžovaným partiím. Je kompenzací k sedavému zaměstnání. Musí být ale správně postaveno a upraveno podle individuálního stavu klienta,“ poznamenala Martina Červená, která nabízí v Benešově masérské služby už 10 let a v obchodě s jízdními koly má svůj nový masérský koutek. 
 
Provozovatelé jsou připraveni v sezóně poskytnout servis nepřetržitě nejen cykloturistům, nabízejí také servis kočárků, invalidních vozíků, kárek, koloběžek… „Chystáme zkombinovat půjčovnu se servisem a operativně jsme schopni kdykoliv pomoci,“ konstatoval Karel Fatura.