Muzejní noc v Benešově láká na výstavy i komentované prohlídky

Atmosféru 19. a 20. století, kdy byl majitelem konopišťského panství František Ferdinand d’Este, přiblíží 23. května benešovská Muzejní noc. Populární festival se stal součástí vzpomínkových akcí k 100. výročí Sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii z Hohenbergu a začátku první světové války. Kromě výstav a komentovaných prohlídek nabídne také ochutnávku oblíbených jídel Františka Ferdinanda a zájemci si budou moci vyzkoušet i dobové oblečení.

Program zahájí v 15 hodin na Masarykově náměstí v Benešově happening Gottharta Kuppela nazvaný „Košile“. O 15 minut později se zde otevře venkovní panelová výstava Ing. P. Mareše ze Spolku přátel Konopiště realizovaná společně s městem Benešov „Sarajevský atentát – otazníky nezmizely…“. Pokusí se odpovědět na otázky, které dodnes vyvolává řada náhod, které předcházely tragické smrti následníka rakousko-uherského trůnu: Proč se stal cílem atentátu právě František Ferdinand? Byla jeho cesta nutná? Byla v Bosně a Hercegovině opravdu tak „horká půda“? Výstava potrvá do 10. srpna. V rámci programu vystoupí také ZUŠ Josefa Suka Benešov.
 
V 16 hodin začne před Muzeem umění a designu na Malém náměstí výstava „Mluví se o válce“, kterou na téma první světové války připravili čeští, bosenští, rakouští a němečtí výtvarníci. Prostřednictvím současných uměleckých prostředků reagují na otázky, jak mohlo dojit k tragické události dojít, jaké pocity a naděje v té době lidé měli, jak se během války změnil jejich život, cítění a myšlenky i jaký význam to má v současnosti. Vystavovat budou Alena Anderlová, Rosa Jaisli, Gotthart Kuppel, Isabel Pauer, Tilman Rothermel, Laila Seidel a Anette Venzlaff. Vernisáž doplní performance Isabel Pauer „1913–2013 Hledání minulosti“.
 
V Šímově síni Muzea umění a designu bude v 16:30 hodin zahájena výstava „Dvorní fotograf“, která uctí památku arcivévody prostřednictvím snímků Rudolfa Brunera-Dvořáka – „momentního fotografa Franze Ferdinanda d`Este“. Byl průkopníkem fotografické reportáže, následníka trůnu často doprovázel na honech, manévrech i zábavách ve Sv. Mořici a fotografoval jeho rodinu. Výstavu připravil Pavel Scheufler. V rámci vernisáže se uskuteční taneční a akrobatické vystoupení studentů HAMU a skupiny EBS nazvané „Epizody ze života“.
 
V Radničním sklípku se v 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy „Život konopišťských pánů ve fotografiích“. Prostřednictvím unikátních dobových fotografií ze soukromých sbírek a archivů, z nichž mnohé nebyly dosud zveřejněny, nabídne pohled do soukromého života Františka Ferdinanda d'Este a jeho rodiny. Výstavu připravil ve spolupráci s městem Benešov Lukáš Pavlík ze Spolku přátel Konopiště. Potrvá do 7. července. 
 
Muzeum Podblanicka na Malém náměstí otevře v 18 hodin výstavu „Panenky a hračky na počátku minulého století“, která přiblíží svět dětí, dětských her a hraček v první třetině 20. století. Výstava potrvá do 30. srpna. V muzeu se v průběhu večera uskuteční také komentované prohlídky obnovené a doplněné expozice „102. Pluk“. Arcivévodskou noc v muzeu zpestří i ochutnávka oblíbených jídel arcivévody a zájemci si budou moci vyzkoušet dobové oblečení.
 
V rámci muzejní noci se otevře i zámek Konopiště. Na netradiční prohlídku o vášních, zálibách a šťastném rodinném životě Františka Ferdinanda d´Este se návštěvníci budou moci vydat zdarma v doprovodu současníků posledního majitele zámku. Prohlídky zámeckých okruhů je nutné si předem rezervovat na tel.: 317 721 366, 602 349 068 nebo e-mail: konopiste@npu.cz. V průběhu večera bude otevřena Zámecká restaurace na nádvoří zámku. Rezervace je nutná také na noční jízdu vláčkem z Benešova na Konopiště, a to na tel.: 724 034 713. 
 
Svého zakladatele připomene 23. května také benešovský Pivovar Ferdinand, který zve návštěvníky na prohlídky zdarma. Musí si je ale předem rezervovat na tel.: 724 958 755. 
 
Souběžně s Muzejní nocí se v celé republice koná tento den i Noc kostelů, k níž se připojí také benešovské církve a sbory, které ve městě působí.