Muž hrozil vybuchnutím paneláku

Muž, který přednedávnem vyděsil sousedy výhrůžkami, že vyhodí do povětří panelový dům v Brandýse nad Labem na Praze-východ, skončil v psychiatrické léčebně. Přitom nepůsobil dojmem, že by jen nejapně žertoval. Policisté společně s hasiči evakuovali z dalších bytů všech 21 přítomných lidí, které pak shromáždili na místě vyhrazeném strážníky. Lidé se naštěstí mohli poměrně brzy vrátit do svých nepoškozených domovů, rozruch se totiž podařilo ukončit rychle a bezpečně.

V případě, že by znalecké zkoumání ukázalo, že si 37letý muž dokázal uvědomovat, co dělá, a byl za své počínání odpovědný, mohl by několik let přemýšlet ve vězení. Policejní mluvčí Barbora Schneeweissová informovala, že kriminalisté Prahy-východ zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecné ohrožení a přečinu nebezpečné vyhrožování. „V případě prokázání viny a odsouzení muži hrozí až osmiletý trest odnětí svobody,“ konstatovala mluvčí.

Drama se v Brandýse nad Labem odehrávalo během předposledního červnového čtvrtka. V podvečer 23. června byly složky integrovaného záchranného systému přivolány do Jasanové ulice, kde obyvatel jednoho z bytů hrozil výbuchem. V bytě se zabarikádoval, odmítal vyjít ven – a s policisty hovořil přes balkon. Tvrdil, že se bojí o svou rodinu. „Uvedl, že u sebe má plynovou bombu, kterou policistům i ukázal, a že dům vybouchne, připomněla Schneeweissová.

Zatímco se ho policisté snažili přesvědčovat, že takové počínání by nikam nevedlo, byla přivolána krajská zásahová jednotka. Ještě než dorazila, se policistům podařilo dotyčného přesvědčit, aby z bytu vyšel ven. Na chodbě byl okamžitě zpacifikován. V tašce, kterou vynesl z bytu, byla plynová tlaková láhev a válcovitý předmět, který pyrotechnici později označili za napodobeninu ručního granátu bez iniciátoru. Cokoli dalšího nebezpečného se v bytě nenašlo. „Celý prostor následně prohledali i dva psovodi se psy vycvičenými na vyhledávání výbušnin, kteří žádné výbušniny nenalezli,“ poznamenala mluvčí. S dodatkem, že však nešlo o akci bez rizika: „Hasiči provedli měření koncentrace plynu za dveřmi bytu podezřelého – a naměřili zvýšenou koncentraci plynu s rizikem výbuchu.

Naštěstí se nic špatného nestalo a nikdo nepřišel k úrazu. Alkohol podezřelý muž nenadýchal, ale vyšel mu pozitivně drogový test; konkrétně na přítomnost amfetaminu. Eskortován byl podle slov Schneeweissové do psychiatrické nemocnice, kde zůstal hospitalizován.