Lidé v Kozmicích nechtějí větrnou elektrárnu

Část veřejnosti se bouří proti záměru soukromého investora, který chce postavit větrnou elektrárnu v lokalitě Bařiny v Kozmicích na Benešovsku. Stavba podle kritiků poškodí krajinu Posázaví, sníží kvalitu života a zvýší zdravotní rizika. Svolali kvůli tomu na 25. ledna protestní akci, sdělila ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. Investor naopak tvrdí, že projekt vyhovuje přísným podmínkám na ochranu životního prostředí.

Větrník vysoký 150 metrů má vyrůst v katastrálním území Kozmic. Lidé ze sousedních Teplýšovic ve snaze zabránit změně územního plánu, která je podmínkou stavby, organizují petici. Protestní akci svolali do Kozmic na den, kdy budou tamní zastupitelé změnu územního plánu projednávat.

Podle teplýšovického místostarosty Miroslava Kratochvíla se ukázalo, že obyvatelé Kozmic o plánované stavbě elektrárny nevěděli. "Obec je údajně oslovila prostřednictvím bulletinu a čekala na jejich reakce, které ale prý nepřišly," tvrdí Kratochvíl. Nyní ale podle něj již protestní petici podepsalo více než 100 obyvatel Kozmic starších 15 let.

Investorská společnost Vítr uvedla, že vybrané místo má dostatečný větrný potenciál a vyhovuje i přísným podmínkám na ochranu životního prostředí. "Kdyby tato lokalita, která leží v nejobyčejnější krajině, nemá žádné významné prvky a není pod žádnou ochranou, nebyla vhodná pro výstavbu, pak by už pro to nebyla vhodná žádná lokalita v Česku," řekl již dříve Benešovskému deníku jednatel firmy Karel Voják. Pokud vše půjde podle původního plánu, měla by elektrárna u Kozmic začít elektřinu vyrábět na jaře 2013.

zdroj: ČTK