Lidé v Benešově od února zaplatí více za vodu

Lidé v Benešově od 1. února zaplatí více za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 2,51 koruny na 69,23 Kč za metr krychlový. Návrh Vodohospodářské společnosti Benešov schválili městští zastupitelé. 

Vodné včetně DPH bude stát nově 38,98 koruny za metr krychlový a stočné 30,25 Kč. Plánované zdražení vody má podle mluvčí radnice Soni Vanhoecke několik důvodů. Jednak je vyvoláno zvýšením ceny nakupované vody na přivaděči Javorník-Benešov o 0,64 koruny na 15,86 Kč za metr krychlový bez DPH, dále změnou sazby daně z připadené hodnoty ze 14 na 15 procent a také snížením celkové roční spotřeby vody o 54.000 na 1,602 milionu metrů krychlových. 

Vodohospodáři podle radnice při sestavování kalkulace také přihlédli ke zvýšení výdajů na elektrickou energii a plyn a růstu cen chemikálií, oprav a materiálu. 
    
Vodné a stočné podražilo i v dalších středočeských městech, ceny se ale většinou upravovaly k 1.lednu. V Benešově se na rozdíl od jiných měst zvedají ceny vodného později. Čeká se totiž na ceny na přivaděči a podle nich se teprve sestavuje celková kalkulace. 
 
zdroj: ČTK