Jak vybrat správné kolo pro dítě

Vybíráte svému dítěti první odrážedlo nebo kolo? Pak jistě uznáte, že to není nic jednoduchého. Poradíme vám, jak vybrat správnou velikost i model, který mu perfektně „padne“.

Začněte s nohama na zemi
Ideální cyklistický začátek představuje pro dítě odrážedlo, tedy malé kolo bez pedálů, na němž se dítě pohybuje odrážením nohama od země. Děti se na něm naučí udržovat rovnováhu, zatáčet a odhadovat vzdálenosti. Tyto dovednosti mu výrazně ulehčí přechod na opravdové kolo.
„Odrážedlo by mělo být pevné, bytelné, ale zároveň co nejlehčí, aby s ním dítě mohlo bez problémů manipulovat. V ideálním případě by mělo mít nafukovací zapletená kola a kvalitní hlavové složení, aby šlo pohodlně otáčet řídítky. Na těch by neměl chybět pěnový chránič,“ říká Kateřina Princová, odbornice na dětskou cyklistiku ze specializovaného serveru Skibi.cz.
Velmi vhodné je, pokud má odrážedlo výškově nastavitelné sedlo. Ze sedla musí dítě dosáhnout oběma chodidly na zem, aby se mohlo dostatečně odrazit a také brzdit. Většina dětí intuitivně brzdí nohama, takže není nutné, aby odrážedlo mělo pákovou brzdu, kterou děti stejně nezvládnou zmáčknout. Ideální pro začátky s cyklistikou je například odrážedlo Skibi Kids.
 
Dětská kola 12“ a 16“ 
Velikosti dětských bicyklů se určují podle průměru pneumatik v palcích. Nejmenší dětská kola jsou 12“ a 16“. Součástí jejich výbavy jsou odnímatelná pomocná kolečka, která je vhodné ponechat na kole jen po nezbytně nutnou dobu, aby dítě nestagnovalo v cyklistickém vývoji.
Na těchto kolech se brzdí zpětným záběrem pedálů, byť obvykle disponují i přední pákovou brzdou. Dítě by se na nich mělo naučit hlavně efektivně šlapat. 
Na rozdíl od odrážedla, kde je rozhodující, aby dítě dosáhlo ze sedla na zem, u kola poznáte správnou velikost tak, že necháte dítě postavit se obkročmo přes horní rámovou trubku. Mezi ní a rozkrokem dítěte musí zůstat alespoň na pěst místa. Jeli to méně, kolo je pro dítě příliš velké a naopak,“ upozorňuje Kateřina Princová s tím, že ve velikosti 12“ a 16“ palců lze doporučit například model Specialized Hotrock, který vyniká nízkou hmotností i kvalitou zpracování.
 
Dětská kola 20“
Kola ve velikosti 20“ již mají přední i zadní pákovou brzdu a volnoběžný náboj. Malí cyklisté se na nich učí brzdit a správně dávkovat brzdnou sílu. Dětem, které již zvládají cyklistické základy, můžete pořídit „dvacítku“ se zadním měničem převodů a pomalu ho zasvěcovat do tajů řazení. Velikost 20“ je také první, u níž lze najít modely s přední odpruženou vidlicí, což dětem usnadní první výpravy mimo zpevněné cesty.
 
Dětská kola 24“
Poslední velikostí dětských kol je „čtyřiadvacítka“. Nabízí již prakticky stejné vybavení, jako kola pro dospělé. Kromě přehazovačky mají i přesmykač, takže cyklistické adepty naučí kombinovat přední a zadní převod. Až dítě z této velikosti kola vyroste, čeká na něj dospělý model, u nějž se již může rozhodovat mezi silničním, horským nebo trekingovým kolem.
U všech dětských kol sledujte při výběru zejména hmotnost, která by měla být co nejnižší. Dítě musí zvládnout kolo pohodlně řídit a jízda pro ně nesmí být příliš fyzicky náročná. 
Všechny požadavky na výborné dětské kolo splňuje například Cannondale Race s dobře zpracovaným rámem a spolehlivými komponenty.  
 
Na kolo jedině s helmou
Již od odrážedla zvykejte dítě na to, že by do sedla nikdy nemělo usednout bez helmy. U dětské cyklistické helmy sledujte při výběru hmotnost, kvalitu odvětrání a možnost nastavit velikost. Nezbytná je též odpovídající bezpečnostní certifikace.
 
3 tipy pro malé cyklisty
Pro nejmenší: Skibi Kids je kvalitní a lehké odrážedlo vhodné pro výuku rovnováhy před přesednutím na první kolo. Má odlehčený ocelový rám, nafukovací zapletená kola, nastavitelné sedlo a lehká hliníková řídítka se silně polstrovaným chráničem. Prodává Skibi.cz za 1 580 Kč. 
Vychytané první kolo: Dětské kolo Specialized Hotrock pro děti od 4 do 6 let je vybaveno odlehčeným rámem z hliníkové slitiny A1 Premium Aluminum, díky kterému je velmi lehké a přitom pevné, má odnímatelná, výškově nastavitelná přídavná kolečka. Prodává Skibi.cz za 4 999 Kč.
Bezpečné a spolehlivé: Dětské kolo Cannondale Trail Boys s jedním převodem a brzdou torpédo (šlapáním zpět). Prodává Skibi.cz za 7 699 Kč.
 
Zdroj a foto: www.skibi.cz