Jak na jaře pečovat o trávník

I v tom nejkrásnějším trávníku se po zimě objevuje nevzhledná stařina a poškozená místa - žlutá tráva, lysiny nebo mech. Trávník se sice dokáže zregenerovat sám, ale trvá to dlouho. Na holých místech často zakoření nežádoucí plevele a výsledek není úplně harmonický. Proto je lepší, když to vezmete do svých rukou. Za pár týdnů budete mít trávník jako ze škatulky.

Začněte provzdušňováním trávníku

V trávníku se postupně hromadí odumřelé listy, zbytky rostlin, mechy a vzniká nepropustná krusta, která omezuje pronikání vlhkosti ke kořenům a bujení nových výhonků. Trávník potřebuje provzdušnění pomocí vertikutátoru – stroje připomínajícího sekačku vybaveného prořezávacími noži,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Provzdušňovač využijete k pročišťování trávníku během celého vegetačního období, stačí vyměnit prořezávací nože za drátkový válec – snadno odstraníte mech a jiné nečistoty.

Jak opravit poškozená místa aneb dosev trávníku na jaře

V každém trávníku se na jaře najdou nějaká poškozená a lysá místa, která je potřeba znovu zatravnit. Lysiny se objevují obzvláště v zahradách, kde se pohybují psi nebo kočky. Moč chlupatých mazlíčků a nenechavé tlapky dokážou v trávníku nadělat pěknou paseku. Podobné škody napáchá i krtek se svými krtinci. Nevzhledné fleky pak způsobuje plíseň sněžná – houbové onemocnění, které se dokáže v infikovaném trávníku bleskurychle rozrůst.

Jak postupovat při dosevu trávníku

Nakypřit. Zasít. Utužit a zalít. „Na začátku připravte půdu. Rozhrabejte krtince. „Vyčůrané“ lysiny nakypřete, vyhrabejte zbytky odumřelé trávy (stařiny) a pokud je to nutné, dosypte substrát, aby se terén hezky zarovnal, a poté rovnoměrně zasejte regenerační samozahušťující travní směs. Skvělé řešení je takzvaná „trávníková náplast“ – směs kokosového substrátu, semen rychle klíčících trav a hnojiv. Pokud potřebujete znovu zazelenit větší plochy například po přivedení přípojky, pořiďte si posypový vozík. Pomůže vám s rovnoměrným výsevem travního semena a později vozík využijete k aplikaci hnojiv. Po zasetí semeno utužte pomocí válce nebo prkna, menší místa jen lehce zašlapejte. Dosévaná místa si označte nebo zapamatujte a pravidelně je po dobu prvních 2 až 3 týdnů zalévejte,“ radí Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Nezapomínejte na hnojení trávníku

Hnojení trávníku podpoří jeho růst a pomůže se zahlušením mechů. Až bude mít teplota půdy stabilně okolo 10 stupňů, podpořte růst trávníku pomocí hnojiv bohatých na dusík. Hnojte, když je půda vlhká a nesvítí slunce.

Jak se zbavit mechu v trávě

Velkým nepřítelem trávníku je mech, který se rád rozrůstá v zastíněných a vlhkých místech. Abyste se ho zbavili, vyčesejte mech vertikutátorem a poté použijte hnojiva bohatá na dusík a železo.

Kdy vertikutovat a poprvé sekat trávník

Do vertikutace trávníku se pusťte na jaře, když je půda ještě krásně vlhká. Až tráva na nově osetých místech vyroste přibližně do 7 cm, trávník posekejte. Rostlinky začnou tvořit odnože, krásně se zahustí a trávník vás bude opět těšit.