Herec Kanyza bude vypovídat v kauze kradeného obrazu

V případu odcizeného obrazu malířky Toyen Severní krajina, který projednává benešovský okresní soud, bude vypovídat herec a výtvarník Jan Kanyza. Jde o svědka, kterého si vyžádala obhajoba, řekla novinářům soudkyně Ivana Doubková.

Advokát Jiří Peške, jenž u soudu obhajuje posledního držitele díla Josefa Běhunčíka, ČTK řekl, že Kanyza údajně jeho klienta navštěvoval a obraz u něj stejně jako jiní svědci viděl. "Volně visel v prvním patře a každý si ho mohl prohlížet," dodal Peške. Běhunčík tak chce doložit to, že obraz nikde neskrýval.

Hlavní líčení, jež u benešovského soudu trvá už delší dobu, podle Doubkové pomalu spěje k závěru. Původně měl být rozudek vynesen 11. dubna, omluvila se ale jedna z důležitých svědkyň. Soud by měl v tento den vyslechnout dva policisty, kteří na případu pracovali, Kanyzu a líčení odročit.

Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, patří k nejvýznamnějším českým malířkám. Obraz namalovala v roce 1931. Patřil rodině Mlady Filípkové, které byl v roce 1992 ukraden. Žalobkyně viní Běhunčíka a dva prostředníky Pavla Filipa a Patrika Šimona, kteří měli zajistit prodej obrazu, z pokusu o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Filípkové prý nabízeli 1,8 milionu korun za vymazání z registru kradených děl. Hodnota obrazu je podle soudu minimálně pět milionů korun. Znalci jeho prodejní cenu odhadli na osm až deset milionů.

Obviněným hrozí až osmileté vězení. Muži vinu odmítají a namítají, že zabavený obraz může být autorskou kopií. Podle znalců je ale dílo pravé.

zdroj: ČTK