Fórum cestovního ruchu informovalo o chystaných novinkách v regionu Posázaví

Rozhledna Špulka s naučnou stezkou na vrchu Březák u Divišova a Centrum sklářského umění v bývalé huti František v Sázavě letos patří mezi nová turistická lákadla regionu Posázaví. O chystaných novinkách hovořili ve čtvrtek v Hřebčínu Favory v Benicích na Benešovsku účastníci Fóra cestovního ruchu. Na akci, kterou pořádala společnost Posázaví o.p.s., přišlo 40 zástupců obcí, informačních center a podnikatelských subjektů z regionu.

„Fórum cestovního ruchu bývá každoročně příležitostí k výměně informací o turistických aktivitách, které připravují zdejší města, obce a jejich svazky, podnikatelé i spolky. Mohou tady navázat kontakty, navzájem se poznat a pomoci si v propagaci svých akcí,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Představila například chystanou propagační brožuru Posázaví 10x jinak, která je letos postavena na deseti stěžejních pilířích cestovního ruchu v Posázaví – mimo jiné zámcích Konopiště, Jemniště a Vlašim, Sázavském klášteru nebo Vojenském technickém muzeu v Lešanech. Informovala také o vzpomínkových akcích k 100. výročí atentátu na Františka Ferdinanda d’Este a začátku Velké války.
 
Ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s. Martina Kulhavá hovořila o Centru sklářského umění huť František, které se otevře 2. června v Sázavě. „Nejsme muzeum,“ upozornila Martina Kulhavá. Návštěvníkům nabídnou unikátní expozici současného sklářského umění, ukážou jim brusírnu, rytebnu a dílnu s pecemi, připravují sklářské kurzy pro odbornou i laickou veřejnost a výukové programy pro školy. 
 
Manažer mikroregionu CHOPOS Miroslav Kratochvíl informoval o rozhledně Špulka, kterou postavil svazek obcí společně s dalšími partnery. Otevře se 26. dubna a povede k ní naučná stezka, na jejímž vybudování se podílelo pět škol z regionu a řada dobrovolníků.
 
Starosta obce Ratměřice Viktor Liška připomněl blížící se výročí bitvy u Jankova, která byla jednou z významných bojových akcí třicetileté války. V roce 2015 od ní uplyne 370 let. Významnou historickou událost připomínají naučné stezky vedoucí autentickým prostředím bojiště i tištěné materiály. Letos vyjde barevná publikace Jankow 1645 a bude spuštěn nový web s virtuálním muzeem prezentujícím digitalizované mědirytiny s tématem třicetileté války, které zapůjčil majitel hradu Český Šternberk. Na příští rok se plánuje také setkání klubů vojenské historie, workshopy a přednášky. Manažerka Mikroregionu Džbány Lucie Krubnerová uvedla, že město Votice plánuje otevřít muzeum třicetileté války v bývalém františkánském klášteře, který loni koupilo.
 
Účastníci fóra také získali informace o unikátním muzeu Včelí svět v Hulicích, o putování na koloběžkách Ladovým krajem, o pochodu Za posledním puchýřem, který pořádá Klub českých turistů Benešov, o aktivitách Lanového centra Slapy, outdoorového centra Bisport, Areálu Barochov a dalších.