Dobrovolníci sesbírali z koryta a břehů řeky Sázavy 25 tun odpadků

Party dobrovolníků o uplynulém víkendu sesbíraly z koryta a břehů řeky Sázavy mezi Kácovem a Pikovicemi podle prvního odhadu 25 tun odpadků, to bylo o zhruba pět tun více než loni. Devátý ročník projektu Čistá řeka Sázava ukázal, že nepořádku kolem jedné z nejnavštěvovanějších český řek neubývá. Na druhou stranu se ale potvrdilo, že rukou ochotných přírodě pomoci, je stále dost. Vždyť do úklidu se na tomto bezmála devadesátikilometrovém úseku vodního toku letos zapojilo kolem 1300 dobrovolníků – dětí, školáků, studentů, vodáků, hasičů, rybářů a dalších, kterým není lhostejný stav prostředí, ve kterém žijí.

„Není to o tom, že by odpadu výrazně přibylo, i když loňské povodně se na jeho množství taky podepsaly. Je to spíš o tom, že na některých úsecích přišlo víc lidí, takže dokázali zlikvidovat i staré skládky, na jejichž odvezení nám v uplynulých ročnících nezbyly síly, a nové skládky v chatových oblastech mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi,“ zhodnotila letošní ročník akce Bohunka Zemanová, ředitelka společnosti Posázaví o.p.s., která úklid mezi Kácovem a Pikovicemi organizuje. 
 
Ruku k dílu opět přiložila i patronka projektu zpěvačka Aneta Langerová. „Letos se opět sešlo několik set milých lidí, kteří čistili řeku Sázavu a její břehy. Měla jsem možnost se zúčastnit a opět jsem byla překvapena, že i po tolika letech, kdy se tento kraj, díky dobrovolníkům a o.p.s. Posázaví čistí, člověk stále nachází skládky uprostřed lesa. Bylo mi vysvětleno, že skládky jsou tu už několik desítek let a každým rokem se podaří odkrýt jednu z jejích vrstev. Je otázkou, kdy narazíme na tu poslední, protože se to zdá být nekonečné, nicméně je to na dobré cestě. Ráda se tu zase za rok s dobrovolníky potkám. Čistá řeka Sázava patří k mým oblíbeným projektům. Má to smysl. Těším se,“ říká Aneta Langerová. 
 
Partnery projektu jsou Povodí Vltavy, státní podnik a společnost Bisport s.r.o., mediálním partnerem Rádio Blaník a Benešovský deník. 
 
Poprvé dobrovolníci uklízeli řeku Sázavu v roce 2006, a to mezi Sázavou a Pikovicemi, kde nasbírali 12 tun odpadků. O rok později se koryto řeky čistilo už z Kácova do Pikovic, kde se sesbíralo 18 tun odpadu. Jeho množství se v dalších letech zvyšovalo až na rekordních 31,5 tuny v roce 2011. 
 
Projekt oslovil další organizátory a řeka Sázava se už několik let uklízí napříč dvěma kraji – Středočeským a Vysočinou. Ke společnosti Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov z.s. a Královská stezka o.p.s. se letos přidal Havlíčkův Kraj o.p.s., a řeka Sázava se tak uklízela téměř od pramene – z Polničky u Ždáru nad Sázavou, což je k Pikovicím téměř 200 kilometrů. 
 
Akce Čistá řeka Sázava inspirovala další nadšence, a úklidová akce se postupně rozšiřuje na další vodní toky v regionu. Letos 40 dobrovolníků uklidilo například Benešovský potok. Z jeho koryta a z okolí silnice z Benešova do Bedrče sesbírali šest tun odpadků. Byly mezi nimi mimo jiné „lajnovačka“ z tenisového kurtu, několik jízdních kol, pneumatiky, části aut, nábytku, koberců a podlahových krytin… 
 
Hasiči z Trhového Štěpánova už tradičně v rámci úklidu opět vyčistí Štěpánovský potok. Dvacítka dobrovolníků tady v sobotu sesbírala půl tuny odpadu. Na skládku odvezli plastové lahve, igelity, přední skla z automobilů, několik starých hrnců a kýblů a další.