Právě se nacházíte:

Chutná, ale zabíjí

Setkali jste se v období zimy a předjaří s nezvykle ochočeným srncem, který před vámi neprchal a nechal se dokonce i pohladit? Pro někoho to může být skvělý zážitek, přírody znalý člověk ale dobře ví, že je zle. Srncova plachost není z ochočení, ale následkem otravy. Viníkem je řepka.

„Nedávno jsme přijali hned dva srnce s jasnými příznaky otravy řepkou. Byli velmi krotcí a trpěli silným průjmem,“ popisuje Petr Švingr, ošetřovatel vlašimské záchranné stanice pro živočichy. Oba jedince převezli do stanice, kde podstoupili veterinární vyšetření a léčbu. Jeden ze srnců však i přesto již bohužel uhynul. Druhému se zatím daří malinko lépe, ale i u něj je dle zkušeností prý naděje na uzdravení téměř mizivá. 
 
„Řepka je pro srnčí zvěř v zimě lákavým krmivem. Je šťavnatá a díky šlechtění na nižší obsah hořkých látek i dobře chutná. Bohužel má ale velmi nízký obsah vlákniny a srnci při takto monotónní stravě brzy strádají úpornými průjmy. Při trávení řepky navíc vznikají jedovaté metabolity, které rozkládají červené krvinky a následně tak zvířeti způsobují poškození jater, ledvin a silně ovlivňují činnost smyslových orgánů a mozku. Postižení jedinci mají výrazně utlumené vnímání a ztrácí tím plachost. Klidně do vás narazí, anebo je nelze odehnat ze silnice,“ pokračuje vlašimský ochranář.
 
Léčba je bohužel zatím neúčinná. Řepkou otráveným pacientům ve vlašimské stanici podávají antibiotika a vitamíny. Důležitá je také rehydratace, kvalitní na vlákninu bohaté krmivo a klid. U některých srnců se povedlo příznaky otravy výrazně utlumit, ale i přesto nakonec uhynuli. Jakmile se srnec vůbec nebrání odchytu, zdá se, že už je poškození jeho organismu už příliš velké. Léčbu navíc ztěžuje silný stres. Proto ošetřovatelé z vlašimské stanice nálezce srnců vykazujících jasné známky silné otravy odkazují mnohdy na myslivce. Léčit se pokouší jen některé.
 
„Řepka je bohužel pro zemědělce výhodnou plodinou pro dobré výnosy a finanční zisk. V posledních letech jí tak v krajině velmi přibývá. Jedinou možnou prevencí proti otravám je zvěři v blízkosti řepkových lánů nabídnout dostatek jiné, na vlákninu bohaté potravy. Ale kdo z nás by místo šťavnaté pochoutky raději chroupal seno? I zvěř spásá raději to, co je chutné. Dokud se u nás bude řepka stále pěstovat v takovémto množství, tak budou tyto otravy srnčí zvěře i nadále časté,“ povzdechl si nad nevalnou vyhlídkou Švingr.
 
Pokud při procházce, cestování autem či přímo ve vašem městě narazíte na krotké srnce, kteří vypadají jako by byli slepí, nahlaste je místním myslivcům anebo nejbližší záchranné stanici. I když by u nich už léčba nebyla možná, jde alespoň zkrátit jejich utrpení.
 
Ing. Michala Jakubův
Záchranná stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim
 
Foto: Srnec otrávený řepkou, který se nyní léčí v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim. (autor: P.Jakubův)