Bouřka ve Středočeském kraji hlavně lámala stromy

Hasiči kvůli úterní bouřce ve Středočeském kraji především odstraňovali popadané stromy, uvolňovali ucpané kanalizace a čerpali vodu ze zatopených sklepů. Nejvíc výjezdů bylo na Benešovsku, Berounsku, Mladoboleslavsku, Kutnohorsku a v okrese Praha-západ, informovala včera ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Bouřka v noci způsobila také dva požáry nemovitostí, nikdo nebyl zraněn.

Na Příbramsku začala po zásahu bleskem hořet stodola se zemědělskými nástroji a uskladněným uhlím. Způsobená škoda je odhadnuta na 1,5 milionu korun. V Benešově pak blesk udeřil do střechy domu. Podle Kostkové se nikomu nic nestalo ani v Miličíně na Benešovsku, kde uletěla plechová střecha z čerpací stanice a dopadla na silnici.
 
"Přívalový déšť zaplavoval sklepy, například Penny market v Kolíně hlásil 1,5 metru vody pod rampou, na Mladoboleslavsku v obci Tuřice-Sobětuchy voda z polí protrhla umělou hráz a valila se do obce," uvedla Kostková. Ve Stehelčevsi na Kladensku se začal rozlévat potok, voda zaplavila jeden dům, odkud hasiči evakuovali čtyři lidi. Včera pak v obci hasiči čerpali vodu ze sklepů a vytvořených lagun.
 
V Mladé Boleslavi mělo několik obyvatel vyplavené sklepy a hlásili výpadky proudu v příměstských částech Debř, Čejetice a Sahara. Později hasiči podle Kostkové v Mladé Boleslavi na řadě míst čerpali vodu z výtahových šachet. "V mlékárně Čejetičky zase měli zaplavená čerpadla. V Odoleně Vodě čerpali vodu z místní základní školy," doplnila Kostková.
 
Hasiči včera podle mluvčí uklízeli popadané nebo nalomené stromy především na Benešovsku a Mladoboleslavsku. Pomáhali vysvobodit psa, který se zaklínil v přepadu rybníka ve Štěchovicích na Příbramsku. V Berouně zase zajišťovali propadlý chodník, kde se vytvořila díra a musí jej opravit technické služby. "V Ovčárech na Mělnicku museli hasiči zabezpečovat stěnu stodoly hrozící sesunem na garáž," uzavřela Kostková. Při bouřce hasiči zaznamenali celkem 200 výjezdů a přes den při odstraňování následků dalších 70.
 
Autor: ČTK