Bez bílkovin nezhubnete, zmizí jen těžce získané svaly!

V létě se hubne samo, řeknete si možná. Jenže to není vůbec pravda. Podle odborníků na výživu ze společnosti KetoFit.cz se ženy v letních měsících zaměří více na konzumaci ovoce a zeleniny a zapomenou na potraviny s nezbytnými bílkovinami. „Bez těch však bohužel hubnou jen svalovou hmotu, což je kontraproduktivní," varují.

Z průzkumu společnosti Ketofit.cz vyplývá, že ženy, které do svého jídelníčku zařazují pravidelně bílkoviny, jsou štíhlejší. „U nás pořád platí mýtus, že bílkoviny rovná se maso. Tak to ale rozhodně není, najdete je samozřejmě především v libovém mase a rybách, ale také v mléku, kysaných mléčných výrobcích, v tvarohu, sýrech, vejcích a luštěninách jako je čočka, hrách nebo cizrna a v čím dál více populárnějším tofu či tempehu, vyjmenovává Filip Degl z KetoFit.cz 
 
Bílkoviny by měly tvořit 25 až 30 % celkového energetického denního příjmu. „Podle našich průzkumů tomu tak však rozhodně není. V běžné stravě se jejich obsah pohybuje okolo maximálně patnácti procent. Bez zvýšeného obsahu bílkovin se však nedá hubnout," vysvětluje Degl.
 
Bez bílkovin se mění svaly v tuky
Nedostatek bílkovin vede pouze ke snižování svalové hmoty. Nemá-li je tělo, začne si je brát z vlastních zdrojů a tak najednou příliš rychle začnou mnohdy těžce získané svaly mizet. Snížit nepoměr svalové hmoty a tukových tkání není pak jednoduché, protože se sníží energie potřebná k udržování základních životních funkcí. V praxi to znamená, že při snížení množství bílkovin ve stravě zakrátko zase přiberete. Jenže svaly vám nikdo nevrátí, stejně jako vám nikdo nevezme tukovou tkáň, která se najednou na jejich místě objeví, stejně jako neblahá pomerančová kůra. Svalová hmota se opět obnoví pouze aerobním cvičením a dostatečným přísunem bílkovin. 
 
To se vám snadno podaří s jídelníčkem ketonové diety, ve které je množství bílkovin zvýšeno, tělo pak získává energii výhradně z tuků a vy hubnete rychleji než obvykle. „Už do tří dnů od počátku je dieta plně funkční. Je však důležité při ní hodně pít, a to tekutiny bez cukru a sirupů. Jedná se o bezpečnou dietu, ale tak jako vše se musí držet s rozumem, tedy najednou ne více než tři týdny," doporučuje Degl. Návrat k normálnímu jídelníčku musí pak být postupný - ideální je přidávat maximálně deset gramů sacharidů (příloh) týdně, aby nepřišel nevítaný jo-jo efekt.
 
Jak zvýšit množství bílkovin bez námahy
Pokud se nechcete trápit s vytvářením správného jídelníčku, který není úplně jednoduché sestavit, na trhu je nová dieta KetoFit vyvinutá speciálně pro české ženy. V týdenním až třítýdenním balíčku najdete zejména v létě osvěžující koktejly s celkem 27 příchutěmi, omelety, polévky a kaše, které jsou plnohodnotnou náhradou hlavního jídla. „Nemusíte znát žádné složité informace o potravinách ani vědět, v čem je kolik tuku a cukrů, nemusíte nic počítat. Balíčky jídel obsahují zvýšené množství bílkovin, dostatek vitamínů, minerálů i vlákniny,“ upozorňuje Degl.
 
Jediné, co stačí, je jíst pravidelně: na snídani si dáte třeba kaši s příchutí jablka, na svačinu malinový koktejl, na oběd čabajkovou omeletu, na svačinu kokosový koktejl a na večeři třeba pórkovo-sýrovou polévku s žampionovou omeletou. Příprava je snadná a rychlá, zvládnete to doma, v práci i na cestách. „Tělu dodáte dostatek bílkovin, ale přitom se nebudete cítit těžcí, příchutě i jednotlivá jídla jsou přizpůsobeny nejen českým ženám, ale taky ročnímu období, kdy v létě maximálně osvěží,“ uzavírá Degl.
 
Letní novinka: Nanuk plný bílkovin
Velký úspěch by letos mohla mít novinka, kterou jsou proteinové nanuky. Jsou to chlazené shaky, kdy v jedné porci přijmete vysoké množství čistých bílkovin. Ve 100 g zakysané smetany rozpustíte speciální oválnou tabletu s příchutí, na kterou máte chuť (od vanilky přes espresso, smetanové podmáslí, limetku s čerstvým lístkem máty až třeba po hrušku se špetnou pravé skořice) přidáte polévkovou lžíci KetoFit prášku na koktejl či kaši, rozšleháte, dáte do kelímku, víčkem propíchnete lžičku nebo dřívko a na dvě hodiny uložíte do mrazáku.