Benešovská nemocnice na podzim otevře magnetickou rezonanci

Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově v září otevře pracoviště magnetické rezonance, které v tomto zařízení dosud chybělo. Tímto diagnostickým přístrojem tak už budou vybaveny všechny krajské nemocnice ve středních Čechách. Náklady jsou kolem 30 milionů korun a většinu pokryje dotace EU. Nemocnice na letošek naplánovala investice za 109 milionů korun a v příštím roce by mohlo být do areálu investováno až 344 milionů Kč. Novinářům to dnes řekl ředitel Petr Hostek. 

Nemocnice se zhruba 750 zaměstnanci loni vykázala zisk 18 milionů Kč a podle Hostka se dostala do stadia, kdy může investovat i z vlastních zdrojů. Využívá také fondy EU, pomáhat by jí s tím měla i obecně prospěšná společnost Posázaví, jež má s evropskými projekty zkušenosti. Kromě magnetické rezonance, která se bude otevírat 23. září, chce nemocnice vybudovat pracoviště endoskopie nebo pořídit nové přístrojové vybavení. 
    
"Chceme také generálně zrekonstruovat a v podstatě udělat nové dětské oddělení a máme ambici ještě v letošním roce udělat centrální příjmové místo, které bychom rozdělili na chirurgickou část do chirurgického pavilonu a interní část do interního pavilonu," uvedl Hostek. Letos se podle něj podařilo koupit panoramatický rentgen pro zubní oddělení, artroskopickou věž pro ortopedii či myčku na centrální sterilizaci. Do konce roku má být zbourána bývalá hematologie a na jejím místě má vzniknout parkoviště pro 30 aut. 
    
Benešovské zařízení bylo podle ředitele v minulosti na okraji pozornosti kraje jako stoprocentního akcionáře, což podle něj už neplatí. Poukázal na to, že investice v roce 2013 činily 17 milionů Kč, přičemž kraj přispěl 2,6 milionu. Loni nemocnice investovala přes 41 milionů, z toho krajská dotace představovala téměř 11 milionů, a na letošní akce hejtmanství vynaložilo 34 milionů a 38 milionů nemocnice získala z EU. "Jsou to dotace, které neovlivňují hospodářský výsledek a mají víceméně charakter navýšení základního kapitálu naší akciové společnosti," uvedl Hostek. 
    
Loňský zisk 18 milionů byl podle něj nejlepší hospodářský výsledek ze všech krajských nemocnic, zároveň i rekordní výsledek v historii benešovské nemocnice. Za letošní první pololetí skončilo její hospodaření částkou 8,8 milionu Kč. Dotace od kraje míří na ztrátové činnosti, poskytování lékařské služby první pomoci nebo na činnosti nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. I kdyby nemocnice nedostala od kraje žádnou dotaci, skončilo by její hospodaření podle Hostka vyrovnaně. 
    
Krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) uvedla, že se záporným výsledkem v současnosti z oblastních zařízení hospodaří jen kladenská nemocnice. Středočeská ODS, která je v krajském zastupitelstvu v opozici, připouští, že krajské nemocnice nyní hospodaří lépe. Je ale podle ní škoda, že se tak nechovaly dříve. Za celý rok 2013 činila jejich celková ztráta podle dřívějších informací 192 milionů korun. 
    
Benešovská nemocnice má spádovou oblast s téměř 120.000 obyvateli, během turistické sezony je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, Voticka, Vlašimska, Sedlčanska, Sázavy a okolí, Prahy-východ a Prahy-západ a Táborska. Nemocnice získala ocenění Czech Stability Award od poradenské společnosti Bisnode a patří podle hodnotitelů mezi 2,5 procenta velmi stabilních firem v ČR. Stejným oceněním se ve Středočeském kraji pyšní také kolínská nemocnice. 
 
zdroj: ČTK