Benešov si vojenskými manévry připomene smutné výročí Sarajevského atentátu

Pochod vojenských jednotek městem, dobová módní přehlídka, ukázky výcviku pěchoty nebo lidová veselice budou součástí mezinárodního setkání klubů vojenské historie, které pod názvem „Mým národům 1914 – Benešov 2014“ pořádá od 30. května do 1. června město Benešov ve spolupráci s partnery. Setkání je součástí vzpomínkových akcí k 100. výročí Sarajevského atentátu na Františka Ferdinand d’Este a rozpoutání 1. světové války. Zúčastní se ho kolem 200 vojáků a 20 kavaleristů.

„Uvidíme spoustu rozličných uniforem z různých koutů Evropy – kromě Čech také z Německa, Rakouska, Slovinska, Itálie, Maďarska, Slovenska, Litvy a Polska. Přijedou ostrostřelecké spolky i zástupci Červeného kříže, který za první světové války dobře fungoval. Budeme tady mít 20 jezdců na koních – hulány, husary, dragouny. Na koních bude celý generální štáb, to znamená přepestrou směsici uniforem od polního maršálka po zbrojmistra, tyto stejnokroje nejsou k vidění ani v muzeích,“ řekl za organizátory Jaroslav Pelíšek. Zájem klubů vojenské historie o benešovské setkání byl podle něj velký. „Už z toho, že sem neváhají přijet až třeba z Litvy, je vidět, jak si pozvání považují, protože finanční náhrada jim pokryje jen malou část nákladů. Chtějí být ale u toho, je to věc, která je zajímá,“ dodal Jaroslav Pelíšek.
 
Vojáci se do benešovských Táborských kasáren začnou sjíždět 30. května odpoledne. V 19 hodin se vydají na pochod městem a u pomníku před gymnáziem uctí památku obětí světových válek.
 
Hlavní program setkání se odehraje v sobotu 31. května. V Táborských kasárnách se otevře veřejnosti vojenský tábor. Z něj se v 9 hodin vydá vojsko pochodem na Masarykovo náměstí. Ve stejnou chvíli vyjede z Konopiště arcivévoda František Ferdinand d’Este s rodinou a generálním štábem. Při inspekční zastávce na benešovském nádraží se mu dostane ujištění, že jeho salonní vůz je připraven na cestu do Sarajeva. František Ferdinand potom odjede na Masarykovo náměstí, aby se rozloučil se 102. pěším plukem, pak zajede na inspekci do Pivovaru Ferdinand a nakonec se vrátí na Konopiště. Návštěvníci ho tam budou moci potkat na jižní terase zámku nebo v Růžové zahradě. 
 
V 12:30 začne program v Táborských kasárnách módní přehlídkou dobového oblečení z let 1850–1940. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu palných zbraní, nástup a výcvik kavalerie, výcvik pěchoty. Program ukončí 100 symbolických ran, z toho 96 ran z pušek a čtyři z kanonů. „Děla nám zapůjčil Vojenský historický ústav a od první světové války se z nich nestřílelo. Nechali jsme vyrobit speciální náboje, abychom z nich mohli střílet,“ dodal Jaroslav Pelíšek. V 18:30 začne moderovaná událost v historickém kontextu nazvaná „Mobilizace 1914 aneb Do švestek jsme doma!!!“. 
 
Po celý den bude ve vojenském táboře v kasárnách přístupná polní kuchyně, kavárna a četnická stanice, bude se podávat i dobové jídlo. Na vlakovém nádraží bude přistaven salonní vůz Posázavského Pacifiku s tematickou výstavou. Pro děti je připravena malá střelnice nebo divadelní představení. 
 
V neděli 1. června se uskuteční od 10 hodin v benešovském kostele sv. Mikuláše mše za oběti Velké války. Na Konopišti bude v 14 hodin otevřen rekonstruovaný Korkový pavilon. U kostela na Chvojně bude v 16 hodin požehnáno všem dopravním prostředkům a cestovatelům.
 
Součástí vzpomínkových akcí u příležitosti 100. výročí Sarajevského atentátu a rozpoutání 1. světové války jsou výstavy, přednášky a další akce. Podrobný program je na www.benesov-city.cz a www.posazavi.com.
 
Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este, který byl posledním soukromým majitelem zámku Konopiště, zemřel i s manželkou Žofií z Hohenbergu 28. června 1914 v Sarajevu rukou atentátníka. Jejich smrt byla jednou z příčin první světové války.