Benešov plánuje modernizaci autobusového nádraží

Benešov plánuje modernizaci autobusového nádraží, které už podle radnice nevyhovuje potřebám cestujících. Kvůli zvýšení bezpečnosti počítá i s protažením podchodu z vlakového na autobusové nádraží. Kolik si rekonstrukce vyžádá, zatím radnice nemá spočítáno. Na modernizaci se bude snažit získat peníze od Evropské unie, řekl ČTK starosta Jaroslav Hlavnička (Volba pro město). 

"Dnešní stav je už přežitý, stala se z toho víceméně odstavná plocha pro autobusy. Budeme se to snažit nějak řešit," uvedl. 

Autobusy by podle něj nově neměly zastavovat na ulici, ale zajíždět blíže k vlakovému nádraží. Příjezdová komunikace se má rozšířit a počítá se i s novou organizací křižovatky. V podchodu mezi oběma nádražími by pak vznikl terminál na prodej jízdenek, a to jak na autobusy, tak na železnici. "Bude ale také záležet na tom, jak se domluví ČSAD s Českými drahami," poznamenal Hlavnička. 
    
Jak to bude s financemi, je zatím nejisté. "Nyní jsme ve stádiu studie a neznáme ještě rozsah všech změn," podotkl starosta. Až bude vypracována dokumentace pro územní rozhodnutí, bude město teprve moci žádat o peníze z EU, a to zřejmě z peněz, které budou v novém programovacím období vyčleněny na dopravní projekty v pražském příměstském okruhu. "Pak budeme čekat na dotační peníze, nebo to budeme muset rozdělit do více částí a financovat sami," dodal Hlavnička. 
    
Autobusová nádraží modernizují i další středočeská města. Nedávno se dočkalo nové podoby například nádraží v Příbrami. Rekonstrukci plánují také v Kolíně, kde je autobusové nádraží podle radnice architektonicky rozbourané a netvoří funkční celek. 
 
zdroj: ČTK